Kina ndaloi importin e mishit të derrit nga Gjermania

Must Read

SHBA dërgon përforcime në Siri pas përplasjeve me forcat ruse

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë shtuar praninë ushtarake në pjesën verilindore të Sirisë pas një...

623 gjoba për mosmbajtjen e maskës

Në territorin e vendit gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 623 gjoba për mosmbajtjen e maskës....

Grubi, Filipçe dhe Nuredini për vizitë në spitalin e Gjinekologjisë në Çair

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie midis Bashkësive Artan Grubi dhe ministrat e...
- Advertisement -

Kina ka ndaluar importin e mishit të derrit nga Gjermania për shkak të një rasti të konfirmuar të murtajës afrikane të derrave në një fermë në një provincë gjermane.

Asociacioni i fermerëve gjermanë (DBV) ka kërkuar që ndalimi të zbatohet vetëm në zonën ku është zbuluar sëmundja dhe të mos ketë ndalim kombëtar të eksportit.

- Advertisement -

Gjermania është eksportuesi i tretë më i madh i mishit të derrit në botë. Ndalimi i importit të mishit të derrit gjerman në Kinë do të jetë në dobi të eksportuesve të tjerë të mëdhenj, të tilla si Shtetet e Bashkuara, Spanja dhe Brazili.

Murtaja afrikane e derrit transmetohen përmes kontaktit me lëngjet trupore të kafshëve të infektuara. Sëmundja është fatale për derrat, por jo për njerëzit. sn/

- Advertisement -

SHBA dërgon përforcime në Siri pas përplasjeve me forcat ruse

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë shtuar praninë ushtarake në pjesën verilindore të Sirisë pas një numër përleshjesh me forcat ruse...

623 gjoba për mosmbajtjen e maskës

Në territorin e vendit gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 623 gjoba për mosmbajtjen e maskës. Ministria...

Grubi, Filipçe dhe Nuredini për vizitë në spitalin e Gjinekologjisë në Çair

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie midis Bashkësive Artan Grubi dhe ministrat e Shëndetësisë dhe të Mjedisit Jetësor...

Moti në vend do të jetë i ndryshueshëm dhe me vranësira

Moti në vend do të jetë i ndryshueshëm me vranësira me periudha diellore më shpesh në pjesët veriore dhe pasdite. Paradite veçanërisht...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -