KE-ja dënon mungesën e dialogut politik në Shqipëri për shembjen e teatrit

Must Read

Për 24 orë, 155 të arrestuar gjatë orës policore

Në 24 orët e para nga kthimi i masave rigoroze, janë regjistruar  481 shkelje  te personat të...

Dymbëdhjetë shkelje të orës policore në rajonin e Tetovës

Nga ora 7.00 të premten e deri në orën 7.00 të mëngjesit të sotëm SPB Tetovë shënon...

Ohri i stërmbushur me turistë! Mund të jetë një vatër e re e koronavirusit

https://youtu.be/4fXK1Ea2SX0 Pa zhurmë e pa trafik, Shkupin e lam në orë policore...
- Advertisement -

Komisioni Evropian (KE) shpreh keqardhje që prishja e Teatrit Kombëtar u bë pa dialog me shoqërinë civile dhe bëri thirrje për përmbajtje nga të gjitha palët, njoftoi korrespondentja e MIA-s nga Brukseli.

“Është e vërtetë që shembja e Teatrit Kombëtar ndodhi në një kohë kur kërkuam dialog midis autoriteteve dhe shoqërisë civile para se vendimi të bëhej i pakthyeshëm, me keqardhje që thirrjen nuk u ndoqën autoritetet kombëtare dhe lokale dhe me shqetësim të thellë i ndjekim ngjarjet në terren, veçanërisht në lidhje me përdorimin e forcës, ajo duhet të jetë gjithmonë proporcionale me kushtet dhe ne i bëjmë thirrje të gjitha palëve të tregojnë përmbajtje”, deklaroi Ana Pisonero, zëdhënëse e KE-së për zgjerimin, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve në lidhje me vendimin për shembjen e Teatrit Kombëtar shqiptar në Tiranë gjatë fundjavës.

Prishja e teatrit paraqiti zemërim te një pjesë të madhe të shoqërisë civile, ndërsa vendimi u miratua në gjendje të jashtëzakonshme.

Pisonero kujtoi se çdo vendim për masë emergjente duhet ta respektojë sundimin e ligjit dhe të kufizohet në “atë që është e nevojshme”.

“Ne duam ta sqarojmë se liria e shprehjes është një vlerë themelore e një shoqërie demokratike”, shtoi Pisonero.

Komisioni Evropian muajin e ardhshëm do ta publikojë kornizën e bisedimeve për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut muajin tjetër. Kjo kornizë, sipas metodologjisë së re të rishikuar të negociatave është përqendruar veçanërisht në kapitujt kushtuar sundimit të ligjit dhe parimeve demokratike.

  • Tags
  • 4
- Advertisement -

Latest News

Dymbëdhjetë shkelje të orës policore në rajonin e Tetovës

Nga ora 7.00 të premten e deri në orën 7.00 të mëngjesit të sotëm SPB Tetovë shënon 12 raste të mosrespektimit të...

Ohri i stërmbushur me turistë! Mund të jetë një vatër e re e koronavirusit

https://youtu.be/4fXK1Ea2SX0 Pa zhurmë e pa trafik, Shkupin e lam në orë policore dhe shkuam në Ohër.

Tetova në karantinë me 12 raste të reja! Bujqit punojnë në ara por s’dinë a mund t’i shesin produktet

https://youtu.be/aTDMQbY_a8U Në qytetin e Tetovës deri më tani ka 12 raste të reja me Covid 19 nga...

180 raste të reja dhe 2 viktima nga Covid-19! Filipçe: Vala e të infektuarve do të qëndrojë shumë shkurt

https://youtu.be/08d-Th_C48s 180 raste të reja me Covid-19 janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit në vend. 3...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -