KB: Në Afganistan sivjet e kanë humbur jetën më shumë se 1.200 civilë

Must Read

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu...
- Advertisement -

Në Afganistan nga janari deri në qershor ka pasur 1.282 viktima civilë, ndërsa në periudhën e njëjtët janë plagosur edhe 2,176 persona, thuhet në raportin e misionit të KB-së në Afganistan (UNAMA), të publikuar sot.

Në këto numra janë përfshirë 340 të vrarë dhe 727 fëmijë të plagosur.

- Advertisement -

“Në kohën kur qeveria e Afganistanit dhe talebanët kanë mundësi historike për t’u ulur së bashku në tryezën negociuese për negociatat paqësore, realiteti tragjik është se luftimet vazhdojnë duke shkaktuar dëm të tmerrshëm tek civilët çdo ditë”, deklaroi Debora Lajons, përfaqësuese speciale për Afganistanin e sekretarit të përgjithshëm të KB-së.

Në raport, forcat antiqeveritare si talebanët dhe Shteti Islamik theksohen si arsye kryesore për viktimat, me 58 për qind të civilëve të vrarë. Forcat proqeveritare janë përgjegjës për 23 për qind të civilëve të vrarë dhe të plagosur.

- Advertisement -

Megjithatë, këto numra paraqesin ulje prej 13 për qind të numrit të rasteve të vdekjes dhe të të plagosurve në periudhën e njëjtë kohore në vitin 2019.

- Advertisement -

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në minutën e 5 të ndeshjes...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden në një anije humanitare gjermane,...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu Fati, ku e ka shpërblyer...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -