Kapen 10 emigrantë ilegal, ishin fshehur në një kamion transportues nga Tetova

Must Read

Marrëdhëniet ndërmjet Rusisë dhe RMV-së karakterizohen me miqësi, u tha në takimin Xhaferi-Bazdinkin

"Marrëdhëniet ndërmjet Federatës Ruse dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut karakterizohen me miqësi, bashkëpunim parimor dhe transparencë".

Angazhohem për një ekonomi konkurruese – tha zv/kryeministri Bytyqi

Zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike, Fatmir Bytyqi, para gazetarëve deklaroi se angazhohe për një ekonomi konkurruese duke shtuar...

47 fëmijë dhe 14 të punësuar në çerdhe në izolim nga Covid-19

1 çerdhe e mbyllur, 47 fëmijë dhe 14 të punësuar në çerdhe janë në izolim nga Covid-19....
- Advertisement -

Doganieri i doganës së Tetovës duke bërë kontrollin rutinë në kamionët të cilët kishin ardhur për doganë, dëgjon disa zhurma rreth orës 12. Ata në gjuhën turke i kanë kërkuar ndihmë, doganieri menjëherë e kupton se bëhet fjalë për emigrantë që në mënyrë të paligjshme janë futur në territorin e Maqedonisë. Ai menjëherë  ka lajmëruar policinë dhe ndihmën e shpejtë pasi që sipas tyre dy persona nuk janë ndjerë mirë me shëndet.  Pjesëtarët e policisë së Tetovës kanë nxjerrë edhe emigrantët nga kamioni i një kompanie transportuese nga Tetova  të cilën e ka drejtuar 25 vjeçari A.S nga Sellarca e Epërme  e Tetovës.

Nga sektori për punë të brendshme thonë se  emigrantët bashkë me shoferin e kamionit janë privuar nga liria dhe janë duke ndjekur proceduat e mëtejshme.

- Advertisement -

 “Brenda rimorkios ka pasur 10 persona nga mosha 15 deri në 49 vjeç të cilët kanë qenë emigrantë nga Iraku, Pakistani dhe Bangladeshi. Personat në fjalë janë privuar nga liria bashkë me shoferin e kamionit dhe janë mbajtur në stacionin policor në Tetovë për procedurë të mëtutjeshme”, tha Fatmir Rexhepi, zëdhënës i SPB-Tetovë.

Emigrantët të cilët janë gjetur sot në Tetovë  mendohet se në kamion kanë hyrë nga Greqia, disa prej tyre nuk kanë pasur dhe mjete identifikimi  por në bazë të të dhënëve që ata vetë i kanë dhënë në polici behët fjalë për persona nga mosha 15 deri në 49 vjeç.

- Advertisement -

Marrëdhëniet ndërmjet Rusisë dhe RMV-së karakterizohen me miqësi, u tha në takimin Xhaferi-Bazdinkin

"Marrëdhëniet ndërmjet Federatës Ruse dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut karakterizohen me miqësi, bashkëpunim parimor dhe transparencë". Kështu u...

Angazhohem për një ekonomi konkurruese – tha zv/kryeministri Bytyqi

Zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike, Fatmir Bytyqi, para gazetarëve deklaroi se angazhohe për një ekonomi konkurruese duke shtuar se gjatë punësimit duhet të...

47 fëmijë dhe 14 të punësuar në çerdhe në izolim nga Covid-19

1 çerdhe e mbyllur, 47 fëmijë dhe 14 të punësuar në çerdhe janë në izolim nga Covid-19. Ky është bilanci i gjendjes...

Makron takohet me Tihanovskajan, premtoi ndihmë për ndërmjetësim në krizën politike në Bjellorusi

Presidenti i Francës, Emanuel Makron sot në Vilnus u takua me lideren e opozitës bjelloruse Svetllana Tihanovskaja, me ç’rast premtoi ndihmë për...

Deri në 150 milionë euro janë injektuar te sektori i biznesit me pakot ekonomike, tha Bytyqi

Zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike, Fatmir Bytyqi ka prezantuar sot pakon e katërt ekonomike. Duke folur për atë se sa mjete janë injektuar...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -