Kancelari austriak Sebastijan Kurc nuk lejon që Austria të pranojë refugjatë nga kampi i djegur i refugjatëve Moria

Must Read

U ndërpre seanca ku në rend dite ishin vendimet për gjendje të jashtëzakonshme, vazhdimi do të ricaktohet

Kuvendi sot e filloi seancën, në rend dite të së cilës ishin pesë vendimet për shpalljen e...

2 viktima, 194 raste të reja me Covid-19 dhe 158 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1697 teste të realizuara 194 persona...

Pendarovski: Gjendjet e jashtëzakonshme janë sjell me konsensus politik

Kabineti i presidentit të shtetit Stevo Pendarovski ka reaguar pas paralajmërimit të deputetëve të VMRO-DPMNE-së se nuk...
- Advertisement -

Kancelari austriak Sebastijan Kurc nuk lejon që Austria të pranojë refugjatë nga kampi i djegur i refugjatëve Moria në ishullin grek Lezbos.

Në video mesazhin të publikuar në Fejsbuk, Kurc theksoi se nuk mund ta pranojë sistemin e padenjë për njerëzimin nga viti 2015, kur filloi kriza e emigrantëve.

- Advertisement -

Ai paralajmëroi se Austria do të ndihmojë në vetë vendin që të sigurohet furnizim i denjë me njerëz.

“Nuk bëhet fjalë vetëm për Morian, por edhe për vende të tjera në botë, të cilat nuk janë në focus të interesit publik”, tha Kurc.

- Advertisement -

Ai theksoi se do të angazhohet për qasje të unifikuar në nivel të BE-së.

“Ajo që nuk na duhet është politika simbolike”, nënvizoi Kurc, duke aluduar në iniciativën gjermane-franceze për pranimin e fëmijëve dhe të rinjve nga logori Moria.

- Advertisement -

Sipas tij, është e nevojshme mbështetje për rajonet e prekura, perspektivën ekonomike për kontinentin afrikan dhe mbrojtjen efektive të kufirit të jashtëm të BE-së.

Kurc në video mesazhin mohoi se Austria nuk bën asgjë për refugjatët. Ai përkujtoi se Austria sivjet ka pranuar 3.700 fëmijë që është rreth 100 fëmijë në javë, të cilët morën vendim pozitiv për azil.

- Advertisement -

U ndërpre seanca ku në rend dite ishin vendimet për gjendje të jashtëzakonshme, vazhdimi do të ricaktohet

Kuvendi sot e filloi seancën, në rend dite të së cilës ishin pesë vendimet për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme për shkak...

2 viktima, 194 raste të reja me Covid-19 dhe 158 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1697 teste të realizuara 194 persona janë diagnostikuar me virusin korona.

Pendarovski: Gjendjet e jashtëzakonshme janë sjell me konsensus politik

Kabineti i presidentit të shtetit Stevo Pendarovski ka reaguar pas paralajmërimit të deputetëve të VMRO-DPMNE-së se nuk do të votojnë për konfirmimin...

Çaushoglu: Nëse Azerbajxhani kërkon Turqia do të ndërhyjë në Nagorno-Karabah

Azerbajxhani është i aftë ta çlirojë territorin e tij vetë, por nëse dëshiron mbështetje dhe kërkon ndihmë, ne do të jemi me...

Transporti hekurudhor në Kinë, 108 milionë pasagjerë gjatë 11 ditëve të ardhshme!

Mbi 108 milionë pasagjerë pret të ketë shteti kinez në 11 ditët e ardhshme në transportin hekurudhor, shkaku i një feste kombëtare,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -