Kanada: Në Kuebek 120 shkolla paraqitën raste të koronavirusit

Must Read

Bjellorusi, arrestohen mbi 360 protestues

 Më shumë se 360 ​​persona u arrestuan në Bjellorusi gjatë protestave për inaugurimin e presidentit Aleksander Lukashenko,...

Hekurudha nga Kërçova deri në Shqipëri, Qeveria dha dritë jeshile, por duhen €426 milion euro për fazën e parë

https://youtu.be/F5815GZK6t0 426 milion euro do të nevojiten për fazën e parë për...

“Nga Bullgaria presim ndihmë, e jo pengesa”, deklarata e Karakaçanovit sërish nxit reagime në Maqedoni

https://youtu.be/w4Exd4V2_xM Nga aleatët tanë, duke e përfshirë edhe Bullgarinë, presim të na...
- Advertisement -

Vetëm disa ditë pas hapjes, pothuajse në 50 shkolla të provincës kanadeze Kuebek ishin paraqitur raste me Covid-19, ndërsa katër ditë më vonë trefish u rrit numri  i shkollave në të cilat janë regjistruar të infektuar me koronavirus.

Sipas gazetës kanadeze La Pres, gjtihsej 120 shkolla kanë paraqitur  raste me Kovid-19.

- Advertisement -

Nga ky numër, rastet e paraqitura në 50 shkolla  po verifikohen, sepse informatat “nuk ishin transmetuar në pajtim me rregullat e konfirmuara”.

Megjithatë 70 shkolla fillore dhe të mesme  në mbarë provincën kanë së paku  një rast të konfirmuar të koronavirusit.

- Advertisement -

Numri i të infektuarve po rritet në të gjithë Kanadanë.

Mjekja kryesore kanadeze për Shëndet publik, Tereza Tam, thotë se rritja e përhershme e ngadaltë e numrit të njerëzve të cilët kanë test pozitiv për Kovid-19 është arsye për brengë.

- Advertisement -

Gjithsej, 3.955 njerëz ishin pozitivë  të testit përreth Kanadasë javën e fundit, ndërsa 28 persona kanë vdekur  nga pasojat e Kovid-19.

Nëse krahasohet me 3.044 teste pozitive dhe 44 raste të vdekjes nga java e kaluar,  shënohet rritje prej 25 për qind e rasteve të reja vetëm për një javë.

- Advertisement -

Bjellorusi, arrestohen mbi 360 protestues

 Më shumë se 360 ​​persona u arrestuan në Bjellorusi gjatë protestave për inaugurimin e presidentit Aleksander Lukashenko, të cilat u zhvilluan pa...

Hekurudha nga Kërçova deri në Shqipëri, Qeveria dha dritë jeshile, por duhen €426 milion euro për fazën e parë

https://youtu.be/F5815GZK6t0 426 milion euro do të nevojiten për fazën e parë për ndërtimin e hekurudhës nga Kërçova...

“Nga Bullgaria presim ndihmë, e jo pengesa”, deklarata e Karakaçanovit sërish nxit reagime në Maqedoni

https://youtu.be/w4Exd4V2_xM Nga aleatët tanë, duke e përfshirë edhe Bullgarinë, presim të na ndihmojnë në rrugën tonë drejt...

Zbulohet mini laborator dhe bimë kanabisi në Vizbeg, arrestohen tre persona!

“Më 24.09.2020 rreth orës 15:00, pasi më parë kishim marrë informata operacionale të Njësisë për Trafik të Paligjshëm të Drogës-SPB - Shkup,...

Kush kujt ia vodhi idenë? Edhe ASH-AAA premtonte barazi etnike në sektorin privat

https://youtu.be/qCvk5RwABnY Deputeti i koalicionit “Tash është koha”, Skender Rexhepi, akuzoi mbrëmë se Qeveria, më konkretisht BDI-ja si...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -