Kah po dilni këtë verë? Turqia dhe Shqipëria destinacionet e vetme për pushime

Must Read

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi...
- Advertisement -

Edhe pse pandemia me korona virus pamundësoi që të udhëtohet kudo, megjithatë qytetarët edhe këtë verë siç duket nuk hoqën dorë nga pushimet verore. Destinacionet e vetme ku mund të verojnë janë Shqipëria dhe Turqia. Nga Agjencia turistike “Sava Turs”, thonë se mbrëmë ka fluturuar aeroplani i parë me 186 pasagjerë në Antali të Turqisë.


“Mbrëmë ishte fluturimi i parë, 20 korrik, 02:40 minuta, 186 pasagjerë udhëtuan në Antali. Në këta aeroplanë, duhet ta përmend këtë, ka 6 vende të zbrazëta të cilat janë të rezervuara për ekipin mjekësor. Në çdo aeroplan ka nga një ekip mjekësor për çdo rast. Në qoftë se ka ndonjë problem, ekipi menjëherë do të intervenojë”, theksoi Zoran Vuk, nga Agjencia turistike “Sava Turs”.

- Advertisement -

Sipas protokolleve nga institucionet kompetente, gjatë fluturimit të gjithë pasagjerët duhet të mbajnë maska mbrojtëse.


“Sipas protokolleve që janë nga Ministria e Shëndetësisë, çdo pasagjer duhet të mbajë maskë. Të mos ketë keqkuptime – maska është e detyrueshme edhe për fëmijët më të vegjël”, u shpreh Zoran Vuk.

- Advertisement -

Ekipi i TV21 i pyeti qytetarët – a planifikojnë të shkojnë diku për t’i kaluar pushimet verore?


“Jo, nuk kemi frikë, pse të frikësohemi? Çdo vit shkojmë në pushim në Ohër dhe Strugë”.
“Sivjet nuk do të shkojmë për pushime, tashmë ishim në Ohër. Kemi frikë nga korona. Të gjithë kanë frikë, jo vetëm unë”.
“Jo, nuk do të shkojmë, edhe për shkak të frikës, edhe për shkak të krizës. Do të shkojmë pak në fshat”.
“S’ka shans, për shkak të koronës. E dini arsyen. Arsyeja është korona, kurse ne jemi grupe të rrezikuara, të moshuar jemi. Kemi shumë frikë. Gjatë jetës shumë herë kemi qenë të sëmurë, kështu që sivjet do të stagnojmë, për vitin tjetër do ta shohim çfarë do të ndodhë, veç paçim shëndet”.  

- Advertisement -

Kërkesa për pushime verore është rritur edhe në kapacitet vendase, kurse interesim më të madh ka për hotelet dhe apartamentet në Ohër, ku për shkak të epidemisë edhe çmimet për akomodim janë rritur.

-Në përgjithësi Ohri gjithmonë ka qenë i shtrenjtë. Qytetarët e Ohrit duan të flasin se qyteti i tyre është qyteti më i shtrenjtë edhe për ohridasit, por edhe për turistët që shkojnë atje. Çmimet janë joreale për standardin tonë, sidomos në objektet hotelierike”, deklaroi Zoran Vuk nga Agjencia turistike “Sava Turs”.  

Vetëm në maj të këtij viti, vendin e kanë vizituar 838 turistë, që është për pothuajse 100% më pak në krahasim me muajin e njëjtë të vitit paraprak. Siç kumtojnë nga Enti Shtetëror për Statistikë, janë realizuar 4.946 bujtje, që është për 97,6% më pak.

- Advertisement -

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do t’i udhëheqë Lëvizja Besa do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi kreu i Lëvizjes Besa, Bilall...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi se deputetët opozitarë do t’i...

Kuvendi votoi ndryshimet Ligjore për arsimin fillor dhe të mesëm

Me 61 vota  "pro", asnjë "kundër" dhe 28 "abstenime", Kuvendi miratoi Ligjin për ndryshimet në Ligjin për arsimin fillor dhe me 61...

Parandalohet një incident i ri në Spitalin e Strumicës, pasi që një foshnje 9 muajsh ndërroi jetë

Pasditen e sotme rreth orës 16 në repartin për fëmijë pranë Spitalit të Strumicës ka ndërruar jetë një foshnje nëntë muajsh nga...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -