Japonia hyri në recesion në tremujorin e parë të vitit

Must Read

Reagim i TV21: “Po bëhet presion ndaj punës së redaksisë së televizionit?”

https://youtu.be/KKte24wRBOo Për arsye ende të paqarta, të paktën deri më tani, Televizioni...

Dy viktima nga Kovid 19, njëri 73, tjetri 64 vjeçar

https://www.youtube.com/watch?v=_9u2Y8-LEsA&feature=youtu.be 125 persona kanë rezultuar pozitiv me Kovid 19 në 24 orët...

Përse u rrit numri rasteve me Kovid 19? Flasin drejtori Memeti dhe mikrobioologu Panovski

https://www.youtube.com/watch?v=A4a4r7RGM5s&feature=youtu.be Rritja e numrit të rasteve pozitive me Kovid-19 është për shkak...
- Advertisement -

Ekonomia japoneze hyri në recesion në tremujorin e parë të vitit 2020, pasi pandemia e Kovid-19 ndërpreu prodhimin, eksportet dhe konsumin, si dhe ekziston druarje se mund të ketë kohëra edhe më të vështira.

Qeveria japoneze njoftoi sot se bruto prodhimi i brendshëm shënoi rënie në kushte reale në periudhën janar-mars për 3,4 për qind në nivel vjetor, sipas të dhënave të përshtatura sezonale. Në bazë tremujore, rënia ishte 0,9 për qind, transmeton Si-En-En.

Eksportet ranë për 21,8 për qind, investimet private në ndërtimin e shtëpive për gati 17 për qind dhe konsumi i amvisërive për 3,1 për qind.

Analistët presin që gjendja të përkeqësohet pasi ata thonë se ekonomia e tretë më e madhe në botë përballet me sfidën më të madhe që nga Lufta e Dytë Botërore.

  • Tags
  • 4
- Advertisement -

Latest News

Dy viktima nga Kovid 19, njëri 73, tjetri 64 vjeçar

https://www.youtube.com/watch?v=_9u2Y8-LEsA&feature=youtu.be 125 persona kanë rezultuar pozitiv me Kovid 19 në 24 orët e fundit, ndërsa vetëm 8...

Përse u rrit numri rasteve me Kovid 19? Flasin drejtori Memeti dhe mikrobioologu Panovski

https://www.youtube.com/watch?v=A4a4r7RGM5s&feature=youtu.be Rritja e numrit të rasteve pozitive me Kovid-19 është për shkak mosmenaxhimit të mirë të institucioneve...

Debati për zgjedhje parlamentare në kohë të vështirë pandemie!

https://www.youtube.com/watch?v=sI0lua3QUmA&feature=youtu.be Partitë politike për interesat e tyre hapën temën e zgjedhjeve në kohë pandemie dhe në këtë...

“Nëse shkëputet lidhja, bie nga provimi”, studentët ankohen për provimet online

https://www.youtube.com/watch?v=dWgw6toP8dg&feature=youtu.be Nga shtëpia me kompjuterë dhe laptopë personal, kështu do t’i realizojnë provimet studentët e Universitetit të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -