Array

Ja çka shkakton tensioni i lartë

Must Read

Ambasadori i ri i BE-së: Me padurim pres ta njoh vendin, duke siguruar mbështetje për integrimin e saj në BE

Ambasadori i ri i Bashkimit Evropian në Maqedoninë e Veriut, Dejvid Gir ka arritur në vend.

Zaev -Cakaj: Qeveria e re është konfirmim për përcaktimet euroatlantike dhe inkurajim për avancimin e rajonit

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Gent Cakaj,...

Mariçiq – Bërns: SHBA është aleat i fuqishëm në reformat për sundimin e së drejtës

Ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq në takimin e sotëm me ambasadoren e SHBA-së Kejt Bërns tha se...
- Advertisement -

Ja çka shkakton tensioni i lartë

Tensioni i lartë është një problem i cili ka një ndikim negativ në disa organe kryesore të trupit. Disa nga organet që preken nga tensioni i lartë janë;zemra,enët e gjakut,veshkat,truri,sytë etj.

- Advertisement -

Zemra: Nëse tensioni i lartë vazhdon për një kohë të gjatë, bën që barkushja e majtë e cila shtyn gjakun në çdo cep të trupit, të trashet duke reduktuar aftësinë për të kontraktuar, duke çuar drejt një rreziku të madh të zemrës.

Truri:Eshtë një tjetër viktimë e tensionit të lartë. Çrregullimet më të mëdha në këtë rast kanë të bëjnë me: dhimbje koke, zhurmë ne vesh, marramendje dhe dëgjim i pakët.

- Advertisement -

Sytë:Goditja apo presioni i tepërt i gjakut mund të shkaktojë hypertension të retinës. Ky çrregullim mund të jetë serioz për retinën duke krijuar nevojën për konsultim me mjekun Okulist.

Veshkat:Dëmtohen si rezultat i presionit të tepërt. Disa sëmundje të këtyre organeve pengojnë kalimin e gjakut, ndaj këshillohet kujdes vetjak për eliminimin e kripës.

- Advertisement -

Enët e gjakut:Presioni i lartë i gjakut bën që muret e arterieve të kenë tendencë për t’u bërë më të ngurtë. Prania e pllakave yndyrore përkeqëson situatën.

- Advertisement -

Ambasadori i ri i BE-së: Me padurim pres ta njoh vendin, duke siguruar mbështetje për integrimin e saj në BE

Ambasadori i ri i Bashkimit Evropian në Maqedoninë e Veriut, Dejvid Gir ka arritur në vend. “Arrita në Shkup....

Zaev -Cakaj: Qeveria e re është konfirmim për përcaktimet euroatlantike dhe inkurajim për avancimin e rajonit

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Gent Cakaj, ministër për Evropë dhe Punë...

Mariçiq – Bërns: SHBA është aleat i fuqishëm në reformat për sundimin e së drejtës

Ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq në takimin e sotëm me ambasadoren e SHBA-së Kejt Bërns tha se ai pret mbështetje të fuqishme...

Ish deputetët dëshmuan për ngjarjet e 27 prillit, Xhaferi nuk u paraqit për shkak të obligimeve të tij

Seanca kuvendore e 27 prillit të vitit 2017 me kërkesë të LSDM-së, është caktuar të vazhdojë ditën e ardhshme më 28 prill....

Një kumanovar për pak do të paguante 10 mijë euro, duke menduar se i shpëton vajzën dhe dhëndrin nga burgu

Një kumanovar (86) ka qenë viktimë potenciale të një mashtruesi i cili i ka kërkuar para për dhëndrin e tij të mos...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -