Array

Ja çfarë ka brenda "trurit" të Google(Foto)

Must Read

Grubi – Bregu: Bashkëpunimi rajonal është mundësi për integrim më të shpejtë në BE

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe marrëdhënie mes bashkësive, Artan Grubi sot realizoi takim...

​Grenell: Zhvillimi ekonomik do të ndryshojë peizazhin politik të rajonit

Ka përfunduar takimi i kryeministrit të Kosovës me delegacionin amerikan dhe emisarin Richard Grenell.

Protesta e dytë e nënave në pushim të lindjes dhe e prindërve të fëmijëve deri gjashtë vjeç

Nënat e fëmijëve deri në moshën gjashtëvjeçare dhe ato të cilat janë në pushim të lindjes, sot...
- Advertisement -

Google ka shfaqur pamje nga qendrat e saj të të dhënave në të gjithë botën, të cilat ofrojnë shërbimet e saj.

Kompania ka zbuluar kompjuterët e saj gjigandë të cilat përpunojnë rezultatet e kërkimeve në internet, shfaqin video në YouTube dhe miliona mesazhe elektronike të dërguara nga njerëzit.

- Advertisement -

Gjiganti i kërkimit zbuloi se tani ka mbi 100 mijë serverë kryesorë që funksionojnë në të gjithë botën, të cilat komunikojnë me një shpejtësi marramendëse prej 10Gb/s në rrjetin ‘Jupiter’.

Arsyeja kryesore se përse Google ka vendosur të zbulojë këto informacione, është sepse do që të ofrojë shërbimet e platformës Cloud tek të tjerët. Google po ndërton gjithashtu qendra të dhënash në Hong Kong, Tajvan, Singapor dhe Kili.f 1 f 2 f 4 f 5

- Advertisement -

Grubi – Bregu: Bashkëpunimi rajonal është mundësi për integrim më të shpejtë në BE

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe marrëdhënie mes bashkësive, Artan Grubi sot realizoi takim me sekretaren e përgjithshme të...

​Grenell: Zhvillimi ekonomik do të ndryshojë peizazhin politik të rajonit

Ka përfunduar takimi i kryeministrit të Kosovës me delegacionin amerikan dhe emisarin Richard Grenell. Emisari i presidentit Donald...

Protesta e dytë e nënave në pushim të lindjes dhe e prindërve të fëmijëve deri gjashtë vjeç

Nënat e fëmijëve deri në moshën gjashtëvjeçare dhe ato të cilat janë në pushim të lindjes, sot pasdite sërish dolën në protestë...

Pasqyrë ditore të gjendjes me Covid-19 në botë

Sipas të dhënave të reja, në botë me koronavirusin e ri deri më tani janë infektuar  31.345,441 persona. Prej tyre kanë vdekur...

Gjukanoviq: Pas zgjedhjeve, të gjithë kanë arsye të jenë të kënaqur

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq deklaroi sot se prania e misionit vëzhgues të Rrjetit evropian të organizatave për monitorimin e...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -