Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

Must Read

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e...

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden në një anije humanitare gjermane, ndërsa pastaj do t’i shpërndajë në pjesë të tjera të Evropës.

Kërkesa e anijes Alan Kurdi për shkarkimin e udhëtarëve është miratuar edhe “filloi procedura evropiane për sistemim”, publikoi Ministria e Punëve të Brendshme italiane.

“Tetëdhjetë përqind e migrantëve të shpëtuar do të zhvendosen në vendet e tjera evropiane,” shtoi institucioni, gjegjësish se 25 emigrantë do të qëndrojnë në Itali.

Organizata humanitare Si-aj, e cila drejton me anijen Alan Kurdi, i emëruar sipas djalit trevjeçar kurd, i cili u mbyt në Detin Mesdhe në vitin 2015, publikoi se emigrantët do të zbresin në Olbia dhe se anija do të arrijë në atë port në perëndim të Sardinisë nesër në mëngjes.

Paraprakisht, sipas organizatës, Malta, Italia dhe Gjermania kanë refuzuar të ndërmarrin përgjegjësinë për emigrantët.

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira fqinjësore me Bullgarinë – theksoi...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e  kanalizimit atmosferik dhe atij fekal,...

Sjellja e ligjeve me procedurë të shkurtuar! Xhaferi: Janë në dëm të Kuvendit, por në dobi të shtetit

https://youtu.be/b0-YoBIZbvg Për sjelljen e ligjeve me procedurë të shkurtuar, që ishin pjesë e procesit reformues, zgjdhëm që...

Nga çfarë ndërroi jetë Amdi Bajram? Familja e tij: Vdiq nga sulmi në tru e jo nga korona virusi

https://youtu.be/T4ErpV03hAQ Kolonë makinash sot e përcollën për në banesën e fundit deputetin Amdi Bajramin.

More Articles Like This