Itali, zvogëlohet shpejtësia e përhapjes së korona virusit

TË FUNDIT

A u përmbush premtimi i BDI-së për subvencionim të pagave për shqiptarët në sektorin privat? Përgjigjen nga Qeveria

Miratimi i programit në seancën e Qeverisë, ku parashihet subvencionim i kompanive private për punëtorë mbi bazën e parimit...

Tërmet i fuqishëm godet Greqinë, ndihet në Shkup dhe Tiranë

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Greqinë para pak minutash. Tërmeti me fuqi prej 5.9 ballë, është ndjerë edhe në...

Qeveria apel diasporës: Merrni pjesë në regjistrim

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka dërguar apel deri te diaspora e vendit, që të marrin pjesë aktive në...

Numërohen mbi 33 mijë vota të diasporës, prin VV-ja

Nga 33 mijë e 488 vota nga diaspora që janë numëruar deri tani Lëvizja Vetëvendosje po prin me 26...

Kujdes, nesër pa energji elektrike një pjesë e Sarajit, Gazi Babës dhe Kisella Vodës

Gjatë ditës së nesërme për shkak të ndërhyrjeve teknike në rrjetin elektro shpërndarës, pa energji elektrike do të jenë...

 Pas pesë javësh rritje, në Itali për herë të parë treguesi i shkallës së përhapjes së koronavirusit Rt është nën 1, raportuan mediat lokale.

Faktori Rt tregon se sa një person i infektuar mund të infektojë njerëz të tjerë dhe merret në bazë të analizës së 21 elementëve kryesorë për zbulimin e gjendjes së infeksionit.

Situata epidemiologjike konsiderohet të jetë nën kontroll derisa ky faktor është më pak se 1.

Ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranca paralajmëroi se, pavarësisht faktit që koronavirusi po përhapet me një ritëm më të ngadaltë, nuk është koha për t’u relaksuar dhe që qytetarët duhet të vazhdojnë t’i përmbahen rreptësisht masave anti-kovid.

Në 24 orët e fundit në Itali, kanë vdekur 472 njerëz nga Kovid-19, ndërsa janë regjistruar 13.500 të infektuar të rinj.

TË NGJAJSHME