Itali: Vërshime, erë e fuqishme në veri dhe zjarre në jug

Must Read

Pendarovski: Me përkushtim do të punojmë në kultivimin dhe promovimin e kulturës dhe traditës boshnjake

Presidenti Stevo Pendarovski, me rastin e 28 Shtatorit, Ditës ndërkombëtare të boshnjakëve, sot u dërgoi urim pjesëtarëve...

“Njujork Tajms”: Trampi me vite nuk ka paguar tatim të të ardhurave

Presidenti amerikan, Donald Tramp nuk ka paguar kurfarë tatimi të fitimit për 10 deri 15 vite, duke...

Konferencë për “Zona të sigurta familjare

LAMM sot do të organizojë konferencë me rastin e promovimit të shënimit të vendparkimeve për projektin „Car...
- Advertisement -

 Pjesën qendrore dhe veriore të Italisë i kaploi mot i keq me erë të fuqishme, reshje të rrëmbyeshme dhe vetëtima, ndërsa lumenjtë dhe rrjedhat u mbushën  brenda natës dhe dolën nga shtrati dhe vërshuan rrugët, shtëpitë dhe podrumet.

Në kampin turistik “Masha Marina”, në bregun e Detit Tirren, era rrëzoi një dru të lartë katër metra i cili ra në një tendë në të cilën ishte një familje pesëanëtarëshe. Një vajzë trevjeçare kishte ndërruar jetë në  vendin e ngjarjes, ndërsa dy vajza më të mëdha janë lënduar. Sipas disa mediave, ka ndërruar jetë edhe një vajzë 14 vjeçare.

- Advertisement -

Në Milano, era e fuqishme mori çatinë e një ndërtese për të moshuar, niveli i ujit në ujërat lokale është nën kontroll të vazhdueshëm për shkak të rrezikut nga vërshimet, ndërsa në provincën veriore Veneto kërkohet një njeri i ri i cili ishte zhdukur pasi kishte dalë nga shtrati një lum lokal.

Në Verona dhe rrethinë, sipas deklaratës së konsorciumit të prodhuesve bujqësorë “Koldiroti”, shirat e rrëmbyeshëm me erën “i kanë shkaktuar dëme bujqësisë”.

- Advertisement -

Dhe përderisa veriu i Italisë është goditur nga erëra të fuqishme, shi dhe lumenj të dalë nga shtrati, në Sicili po digjen zjarre, prej dje po digjet një pjesë e madhe e pyllit. Për shkak të temperaturave të larta dhe erës së fuqishme jugore, flaka u përhap në hapësirë prej rreth një mijë hektarë.

Në Sicili zjarret e verës janë dukuri e shpeshtë dhe në shumë raste janë të qëllimshme, sepse pasi zjarri t’i shkatërrojë pyjet, ka spekulime se toka shndërrohet në plantacione ose për ndërtim të pushimoreve turistike./MIA

- Advertisement -

Pendarovski: Me përkushtim do të punojmë në kultivimin dhe promovimin e kulturës dhe traditës boshnjake

Presidenti Stevo Pendarovski, me rastin e 28 Shtatorit, Ditës ndërkombëtare të boshnjakëve, sot u dërgoi urim pjesëtarëve të bashkësisë boshnjake  në Republikën...

“Njujork Tajms”: Trampi me vite nuk ka paguar tatim të të ardhurave

Presidenti amerikan, Donald Tramp nuk ka paguar kurfarë tatimi të fitimit për 10 deri 15 vite, duke filluar prej vitit 2000, sepse...

Konferencë për “Zona të sigurta familjare

LAMM sot do të organizojë konferencë me rastin e promovimit të shënimit të vendparkimeve për projektin „Car Space Baby Place – Zona...

Tramp: Liderët e Kosovës dhe Serbisë u përqafuan në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti i SHBA-së, Donald Tramp deklaroi se liderët e Kosovës dhe të Serbisë u përqafuan në Shtëpinë e Bardhë dhe se ishte...

Kovid-19: Prej sot masave kufizuese shtesë në Mal të Zi

Duke pasur parasysh transmetimin jashtëzakonisht të përhapur lokal të koronavirusit, numrin e madh të rasteve në spitale dhe presionin e madh në...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -