Ish-kryeministri i Malajzisë shpallet fajtor për korrupsion

Must Read

Janë sanksionuar 513 shoferë në Shkup

Ministria e Punëve të Brendshme gjatë ditës së djeshme vazhdoi me kontrolle të intensifikuara në fushën e...

Henkok: Po përkeqësohet situata në Britani të Madhe, karantina opsioni i fundit

Ministri britanik i Shëndetësisë, Met Henkok deklaroi se është duke u përkeqësuar situata në vend dhe se...

OBSH: Numri i të infektuarve në Evropë mbi kulmin që nga marsi

Rastet e reja javore me koronavirus në Evropë e ka tejkaluar numrin e të infektuarve nga piku...
- Advertisement -

Ish-kryeministri i Malajzisë, Najib Razak, është shpallur fajtor në të shtatë akuzat në seancën e parë nga disa seanca gjyqësore që do të mbahen ndaj tij për korrupsion multi-milionë dollarësh, shkruan BBC.

Ai është deklaruar i pafajshëm ndaj akuzave për shkelje penale të besimit, pastrim të parave dhe abuzim të forcës.

- Advertisement -

Rasti kundër Najibit, që ishte kryeministër nga viti 2009 deri në vitin 2018, është parë gjerësisht si test i angazhimit anti-korrupsion të Malajzisë.

Skandali rreth fondit sovran të Malajzisë, 1MDB, ka demaskuar një skemë globale të mashtrimit dhe korrupsionit.

- Advertisement -

Najibi tash përballet me dekada në burg, por ai pritet të mbetet jashtë burgut derisa të shpenzohen gjitha mundësitë e apelimit.

Vendimi i të martës kishte në qendër një transferim prej 10 milionë dollarë nga fondi për në llogaritë private të ish-kryeministrit.

Najib ka mohuar akuzat dhe ka thënë se është këshilluar keq nga këshilltarët financiar, në veçanti nga Jho Low.

- Advertisement -

Low është akuzuar në SHBA dhe Malajzi, por insiston në pafajësi.

- Advertisement -

Janë sanksionuar 513 shoferë në Shkup

Ministria e Punëve të Brendshme gjatë ditës së djeshme vazhdoi me kontrolle të intensifikuara në fushën e trafikut, me ç’rast gjithsej në...

Henkok: Po përkeqësohet situata në Britani të Madhe, karantina opsioni i fundit

Ministri britanik i Shëndetësisë, Met Henkok deklaroi se është duke u përkeqësuar situata në vend dhe se numri i pacientëve të hospitalizuar...

OBSH: Numri i të infektuarve në Evropë mbi kulmin që nga marsi

Rastet e reja javore me koronavirus në Evropë e ka tejkaluar numrin e të infektuarve nga piku që nga marsi, bëri të...

Mbi 30 milionë të infektuar me Covid-19 në botë

Numri i rasteve të konfirmuara me koronavirus në të gjithë botën ka kaluar 30 milionë, sipas shifrave nga Universiteti Johns Hopkins në...

533 shkelje për mosmbajtjen e maskës

Gjatë 24 orëve të fundit  në territorin e gjithë vendit lidhur me masën e mosmbajtjes së maskës janë regjistruar 533 shkelje, bëjnë...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -