Ish-gazetarë të mëparshëm të Televizionit A1 dëshmuan për aferën “Listat” nga viti 2011 në gjykimin për rastin “Titanik”

TË FUNDIT

8-vjeçari u bë kampion në video-lojë, fitoi mijëra dollarë

Ngjarja kryesore e ditëlindjes së tetë të fëmijëve është fryrja e qirinjve në tortën e tyre. Megjithatë, Joseph Deen,...

2 padi penale dhe 12 arrestime për protestën e “Monstrës”, detaje të reja nga Prokuroria

12 arrestime dhe 2 padi penale është bilanci i fundit i aktiviteteve që i ka ndërmarrë Prokuroria Themelore Publike...

Sami Tërnoci nga Bujanoci i del në ndihmë mërgatës shqiptare për regjistrimin

Procesi i regjistrimit në Maqedoninë e Veriut i ka mobilizuar edhe mërgimtarët nga trojet shqiptare. Kështu është rasti me...

VIDEO/Momenti i tërmetit në Greqi, qytetarë të frikësuar

Janë publikuar pamjet e para nga tërmeti i fuqishëm që u regjistruar në Greqi. Shihet se lëkundjet ishin të mëdha,...

A u përmbush premtimi i BDI-së për subvencionim të pagave për shqiptarët në sektorin privat? Përgjigjen nga Qeveria

Miratimi i programit në seancën e Qeverisë, ku parashihet subvencionim i kompanive private për punëtorë mbi bazën e parimit...

Mlladen Çadikovski, si kryeredaktor i televizionit A1 në vitin 2011, pak para zgjedhjeve mori lista me emra të njerëzve, (një pjesë prej tyre funksionarë, një pjesë votues) në partinë politike VMRO-DPMNE. Këtë sot e tha dëshmitari Çadikovski, në rastin “Titanik”, ku shtoi se pasi që burimi ia ka dhënë listat së bashku me koleget Sashka Cvetkovska dhe Natasha Stojanovska kanë mbajtur kolegjium ku u vendos të hetohet afera “Listat”.

“Filluam të hulumtonim, nuk deshëm vetë ashtu t’i publikojmë dokumentet. Materialet i xhiruam me ton përmes telefonit. Iu paraqitëm njerëzve nga listat, u prezantuam si pjesë e Qendrës për komunikime të VMRO-DPMNE-së dhe përgjigjet ishin në drejtim që i përshkruante në lista”, deklaroi Çadikovski.

Ai njëherit në dëshminë e tij shtoi se ato materiale i parashtruan për procesim në PTH, por se ai nuk ishte thirr për të dëshmuar. Në pyetjen e të akuzuarës Gordana Jankullovska, nëse në lista ka qenë ndonjë nga të akuzuarit, dëshmitari Çadikovski, tha se jo.

Dëshmitarja Sashka Cvetkovska, në dëshminë e saj u përqendrua në përmbajtjen dhe profilin e personave që ishin pjesë e listave.

“Listat përmbanin të dhëna, nga të dhënat e përgjithshme, numrat e telefonit dhe vendvotimet ku duhet të votojnë. Ata ishin persona që falë aparatit shtetëror morën pozita pune. Meqenëse morën privilegje nga partia, ata patën për obligim të sjellin 15 apo 30 vota varësisht në cilën pozitë ishin të punësuar në institucione. Më shpesh bëhej fjalë për persona udhëheqës”, deklaroi dëshmitarja Cvetkovska. Një pjesë e listave, siç theksoi ajo, ishin edhe nga persona nga institucionet edukative dhe shëndetësore.

Sipas aktakuzës për rastin “Titanik” si të dyshuar për vepra të ndryshme penale lidhur me financim joligjor të partisë politike VMRO-DPMNE dhe për shkelje të proceseve zgjedhore në vitin 2011 dhe 2013 janë të dyshuar 20 persona. Në mesin e tyre janë edhe ish-funksionarët e lartë të VMRO-DPMNE-së, Gordana Jankullovska, Mile janakieski, Martin Protugjer, Ilija Dimovski dhe të tjerë.

TË NGJAJSHME