Array

Indi: 13 vjeçarja i shkruan mësuesit ta ndalojë martesën e saj

Must Read

Shtatë persona janë arrestuar në lidhje me sulmin jashtë ish-zyrave të revistës satirike “Charlie Hebdo” në Paris

Shtatë persona janë arrestuar në lidhje me një sulm jashtë ish-zyrave të revistës satirike “Charlie Hebdo” në...

​Henderson do mungojë ndaj Arsenalit, pritet të startojë Thiago

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp në konferencë për mediat, ka konfirmuar se në ndeshjen kundër Arsenalit pritet...

Sekuestrohen 67 mijë e 850 paund në aeroport

Policia Kufitare e Shqipërisë ka goditur një tjetër rast të mosdeklarimit të të hollave në kufi, ku...
- Advertisement -

Përkundër fushatës publike kundër martesave me marrëveshje, babai i një vajze indiane nuk ndalet që ta japë vajzën e tij.

Trembëdhjetëvjeçarja të cilën prindërit e kanë detyruar të martohet me zor ka shkruar një letër dridhëse mësuesit të saj të cilin e lutë ta ndalojë atë martesë.

- Advertisement -

Ajo nuk ka arritur ta bindë babin dhe nënën e saj që mos ta martojnë.

“Nuk dua të martohem. Jam betuar se nuk dua të martohem para se t’i mbush 18 vjet. Dua të shkoj në shkollë. Ju lutem ndaloni ata”, ka shkruar e dëshpëruar Duli Hembrom nga Jamshedpuri i Indisë.

- Advertisement -

Vajza në letër edhe qan raportojnë mediat e atjeshme. Është thënë se babai i saj nuk e ka ndërmend që të ndalet nga martesa e saj sepse kjo është praktikë e zakonshme në shoqërinë e tyre, sepse “është e vështirë për të gjetur një burrë të përshtatshëm për vajzat e rritura”.

India është e njohur për martesat e fëmijëve ndërkaq sipas të dhënave të OKB-së 18 përqind e vajzave martohen para se t’i bëjnë 15 vjet ndërkaq 47 nga to para se t’i bëjnë 18 vjet.

- Advertisement -

Shtatë persona janë arrestuar në lidhje me sulmin jashtë ish-zyrave të revistës satirike “Charlie Hebdo” në Paris

Shtatë persona janë arrestuar në lidhje me një sulm jashtë ish-zyrave të revistës satirike “Charlie Hebdo” në Paris.

​Henderson do mungojë ndaj Arsenalit, pritet të startojë Thiago

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp në konferencë për mediat, ka konfirmuar se në ndeshjen kundër Arsenalit pritet të mungojë kapiteni i skuadrës...

Sekuestrohen 67 mijë e 850 paund në aeroport

Policia Kufitare e Shqipërisë ka goditur një tjetër rast të mosdeklarimit të të hollave në kufi, ku është proceduar penalisht një 63-vjeçar...

Sanksionohen 210 shoferë në Shkup, 81 për shpejtësi të tejkaluar dhe 23 motoçiklistë

Në kuadër të kontrolleve të përforcuara në sferën e komunikacionit në territorin e Qytetit të Shkupit, policia dje shqiptoi gjithsej 210 sanksione,...

Kontrolle parandaluese falas me rastin e Ditës botërore të zemrës

Në organizim të Institutit të Shëndetit Publik sot do të organizohen disa aktivitete për ngritjen e vetëdijes te popullata në përgjithësi për...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -