Array

Hiv-i dhe Sifilizi së shpejti do testohen nëpërmjet celularit

Must Read

MAPAS: Skadon afati për dorëzimin e Deklaratës për anëtarët me stazh të privilegjuar

Agjencia për mbikëqyrje të financimit kapital të sigurimit pensional (MAPAS),informon publikun е gjerë se skadon afati për...

Osmani: Edhe Bullgaria ka interes rajonal për tu integruar në BE

Shefi i Diplomacisë Bujar Osmani sot deklaroi se është optimist  që Komisioni  i përbashkët maqedono-bullgar për çështje...

Rrëmbehet trupi i pacientit të vdekur nga Reparti Infektiv në Strumicë

Rreth tridhjetë persona e kanë rrëmbyer trupin e të ndjerit nga Reparti i Sëmundjeve Infektive në Strumicë,...
- Advertisement -

Së shpejti celulari juaj do të mund të testojë virusin HIV dhe sifilizin për vetëm 15 minuta.

Hulumtuesit e Universitetit të Kolumbisë kanë krijuar pajisje portative të cilat mund të vendosen në celularin tuaj smartfon ose Iphone. Kjo pajisje përfshin procesin e njëjtë që përdorin diabetikët për matjen e nivelit të sheqerit. Pra, nevojitet vetëm një shpim i vogël dhe një pikë gjaku për të zbuluar nëse personi pranë jush është i prekur nga HIV-i ose sifilizi(transmeton Cosmopolitan)

- Advertisement -

Kjo pajisje kushton 34 $ dhe mendohet të dalë në shitje për të ndihmuar kështu njerëzit të testojnë veten ose partnerët e tyre.

Samuel Sia, një prej autorëve të kësaj pajisjeje, tha se çdo hap i krijimit të kësaj pajisjeje do të ndodhë në laborator. Kjo do të jetë një pajisje shumë e thjeshtë në përdorim, në një shkallë ku çdokush të jetë i aftë të kuptojë dhe realizojë procesin.

- Advertisement -

MAPAS: Skadon afati për dorëzimin e Deklaratës për anëtarët me stazh të privilegjuar

Agjencia për mbikëqyrje të financimit kapital të sigurimit pensional (MAPAS),informon publikun е gjerë se skadon afati për dorëzimin e Deklaratës për vazhdimin...

Osmani: Edhe Bullgaria ka interes rajonal për tu integruar në BE

Shefi i Diplomacisë Bujar Osmani sot deklaroi se është optimist  që Komisioni  i përbashkët maqedono-bullgar për çështje arsimore dhe historike do të...

Rrëmbehet trupi i pacientit të vdekur nga Reparti Infektiv në Strumicë

Rreth tridhjetë persona e kanë rrëmbyer trupin e të ndjerit nga Reparti i Sëmundjeve Infektive në Strumicë, i cili ishte i afërm...

Takim i Kryeministrit Zaev me ambasadorin Vucas, konfirmim i mbështetjes nga Austria në procesin eurointegrues

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev u takua me Georg Vucas, ambasador i Republikës së Austrisë në...

Arriti pasardhësi i Zhbogarit, David Geer ambasador i ri i BE-së në Maqedoni

Sot, shefi i Delegacionit të Bashkimit Evropian në Republikën e Maqedonisë së Veriut, ambasadori David Geer, i dorëzoi Letrat Kredenciale kryetarit të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -