Hapja e xhamive të qytetit në Kërçovë vetëm në lutjet e së premtes

Must Read

Për një ditë policia ka dënuar 643 qytetarë për maska

Gjatë ditës së djeshme (27 / 28.09.2020) në territorin e Republikws sw Maqedonisë sw Veriut lidhur me...

Në Kosovë ndihmë pa pagesë për mësues dhe nxënës

Për të ndihmuar mësimin nga distanca KALLXO.com ka lansuar platëformën e asistencës online për mësues dhe nxënësit.

Osmani në Bruksel në takime me përfaqësues të lartë të institucioneve të BE-së

Shkup, 28 shtator – Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani që sot ndodhet për vizitë dyditore...
- Advertisement -

Pas disa ditësh mbyllje të xhamive të qytetit në Kërçovë për shkak të infeksionit të një imamit, nesër, gjegjësisht vetëm kur të ketë lutje të së premtes, ato do të jenë të hapura. Më pas do të mbyllen përsëri deri të premten e ardhshme.

“Myftinia në Kërçovë, pas vendimit për mbylljen e xhamive të qytetit disa ditë më parë për mbrojtjen e shëndetit publik nga koronavirusi, sot vendosi që nesër lutja e së premtes të kryhet përsëri në xhamitë e qytetit, duke i respektuar në mënyrë rigoroze rekomandimet e autoriteteve shëndetësore dhe Shtabin e krizave të komunës së Kërçovës”, informoi sekretari i Myftinisë së Kërçovës, Qamil Rushiti.

- Advertisement -

Ai theksoi se sot është realizuar dezinfektimi i xhamive të qytetit nga shërbimet kompetente në organizim të Shtabit komunal të krizave në Kërçovë.

“Hapja do të jetë e vlefshme vetëm për lutjet e së premtes, e më pas do të mbyllen përsëri deri të premten e ardhshme. Ne i shprehim falënderim publik Shtabit komunal të krizave për bashkëpunimin”, shtoi Rushiti./MIA

- Advertisement -

Për një ditë policia ka dënuar 643 qytetarë për maska

Gjatë ditës së djeshme (27 / 28.09.2020) në territorin e Republikws sw Maqedonisë sw Veriut lidhur me masën për mosmbajtje tw mjeteve...

Në Kosovë ndihmë pa pagesë për mësues dhe nxënës

Për të ndihmuar mësimin nga distanca KALLXO.com ka lansuar platëformën e asistencës online për mësues dhe nxënësit. Në kuadër...

Osmani në Bruksel në takime me përfaqësues të lartë të institucioneve të BE-së

Shkup, 28 shtator – Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani që sot ndodhet për vizitë dyditore pune në Bruksel, ku do...

Sot thuhen fjalët përfundimtare për rastin “Dhuna në Qendër”

Gjyqi për dhunën para Komunës së Qendrës në qershor 2013 vazhdon sot me fjalët përmbyllëse të palës mbrojtëse. Në...

Tërmet i ri në afërsi të Malit të Shenjtë

Tërmet me fuqi prej 4.6 ballëve sipas Rihterit, është regjistruar shkurt pas orës 7 sot në mëngjes sipas kohës lokale në pjesën...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -