Hapja e kufirit Llojan – Miratoc! Zaev: Aktivitetet kanë mbetur pezull për shkak pandemisë

Must Read

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë...
- Advertisement -

TV21 pyeti kryeministrin Zaev se kur do të hapet pika kufitare Llojan – Miratoc mes Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë, një vend kalim që tashmë me vite premtohet. Për këtë pikë kufitare nevojën e kanë shprehur më së shumti fshatarët e të dyja anëve të cilët kanë lidhje farefisnore.

3 kilometra është largësia mes fshatrave Llojan dhe Miratoc, por vija kufitare që i ndanë dhjetëfishon relacionin e këtyre dy vendeve që njëri është në zonën e Maqedonisë së Veriut e tjetri në Serbi.

- Advertisement -

Zaev në përgjigjen e tij tha se marrëveshjet janë firmos por procedurat kanë mbetur pezull për shkak virusit korona. Ai premtoi se në takimin e parë bilateral me autoritetet serbe, kjo çështje do të diskutohet dhe kufiri të hapet së më shpejtë.

 “E dini që ish-kryeministri Spasovski i ka firmosur marrëveshjet, nëse nuk gaboj edhe si ish ministër i brendshëm. Besoj se shumë aktivitete infrastrukturore janë anuluar për shkak virusit Covid-19. Por gjithsesi marrëveshjet janë firmosur unë besoj që në takimet e para bilaterale me Serbonë  tema për kufirin Llojan-Miratoc do të jetë njëra ndër temat kryesore, për shkak se kemi konfirmuar të dyja palët se do ta formojmë këtë pikë kufitare, dhe siç e dini atje kemi grante të mira nga Norvegjia, të cilat duhet ti shfrytëzojmë nga të dyja palët që kjo pikë kufitare të lëshohet në përdorim. Nga ana jonë ne jemi të gatshëm. Në takimin e parë bilateral me Serbinë do t’i definojmë edhe aktivitetet që duhet të mbarohen nga ana e tyre”, tha kryeministri Zoran Zaev.

- Advertisement -

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC Shkupit, pas largimit të trajnerit...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një retorikë të nxehtë, Muhamed Zekiri...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë kafe në Prishtinë dhe ndodhi...

Rita Ora luan në “Twist”, u publikua traileri i filmit

Sukseset e artistes kosovare me famë ndërkombëtare, Rita Ora nuk po kanë të ndalur. Përveç sukseseve në muzikë dhe bashkëpunimit me brende...

Provokim i radhës i Muhamed Zekirit ndaj BDI-së? Arbër Ademi fajtor për gjendjen në arsim

Nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri sonte në emisionin ClickPlus në TV21 kritikoi ashpër ish-ministrin e Arsimit dhe Shkencës Arbër Ademi nga radhët...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -