Array

Hapet edhe një vendkalim kufitar me Serbinë

Must Read

Hapja e kufijve në rajon – javën ardhshme! Datën do ta përcaktojnë ministrat e shëndetësisë

https://www.youtube.com/watch?v=gLkAe3Hd5jQ Maqedonia e Veriut bashkë me vendet e rajonit pritet të vendosin...

8 viktima nga Covid-19, njëri prej tyre 39 vjeçar

Janë regjistruar 8 viktima si pasojë e koronavirusit, informojnë nga ministria e Shëndetësisë.Viktimat janë të moshës 39,...

Qeveria dorëzoi emrat e zëvendësministrave! Ja emrat e tyre

Qeveria e vendit deri Kuvend ka dorëzuar listën me emrat e zv/ministrave dhe biografitë e...
- Advertisement -

Në veri të Kosovës tanimë ekzistojnë vendkalime kufitare që gjenden në rrugën magjistrale Rashka-Leposaviq-Mitrovicë, si dhe në Bërnjak në komunën e Zubin Potokut, në rrugën Ribare-Mitrovicë.
Këto dy vendkalime janë integruar dhe në to punojnë bashkërisht pjesëtarët e MUP-it të Serbisë, të Policisë së Kosovës si dhe Doganës së Serbisë.
Kur hapet edhe vendkalimi i ri afër Banjskës, e të cilin e ka paralajmëruar kryeministri serb Aleksander Vuçiq pas bisedimeve të mbrëmshme në Bruksel, atëherë dy vendkalimeve të tjera do t’iu shtohet edhe i treti ndërmjet Serbisë Qendrore dhe veriut të Kosovës.
Ky vendkalim i cili do të jetë ndërmjet Leposaviqit dhe Novi Pazarit deri më tani ka qenë “alaternativ” që ka shërbyer për shverc e mall të kontrabanduar ndërmjet dy vendeve.

Ndryshe, qytetarët e Serbisë Qendrore në këto vendkalime kufitare deri më tani kanë kaluar vetëm me letërnjoftime, ndërkaq që ende nuk ka filluar zbatimi i pages së sigurimit për automjetete me targa të Serbisë.

- Advertisement -

Shefja e Komunës Administrative të Mitrovicës së Veriut, Adrijana Hoxhiq ka përshendetur sot marrëveshjen më të re ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për hapjen e vendkalimeve të reja ndërmjet dy vendeve.
” Të sohim se si do të zbatohen në terren marrëveshjet e djeshme në Bruksel”, i ka deklaruar Haxhiq agjencisë serbe të lajmeve Tanjug.

Kosova dhe Serbia i kanë gjithsej gjashtë vendkalime administrative kufitare.

- Advertisement -

Hapja e kufijve në rajon – javën ardhshme! Datën do ta përcaktojnë ministrat e shëndetësisë

https://www.youtube.com/watch?v=gLkAe3Hd5jQ Maqedonia e Veriut bashkë me vendet e rajonit pritet të vendosin përfundimisht për kalimin e lirë...

8 viktima nga Covid-19, njëri prej tyre 39 vjeçar

Janë regjistruar 8 viktima si pasojë e koronavirusit, informojnë nga ministria e Shëndetësisë.Viktimat janë të moshës 39, 48, 56, 63,65 dhe 83...

Qeveria dorëzoi emrat e zëvendësministrave! Ja emrat e tyre

Qeveria e vendit deri Kuvend ka dorëzuar listën me emrat e zv/ministrave dhe biografitë e tyre. Ja...

PTHP Shkup dorëzoi ankesë për dënimin me kusht në lëndën për aksidentin te ëmbëltorja

Prokuroria Themelore Publike Shkup deri te Gjykata e Apelit Shkup sot  dorëzoi ankesë  për gjykimin e shkallës së parë  të Gjykatës Themelore...

Ambasadori i ri i BE-së: Me padurim pres ta njoh vendin, duke siguruar mbështetje për integrimin e saj në BE

Ambasadori i ri i Bashkimit Evropian në Maqedoninë e Veriut, Dejvid Gir ka arritur në vend. “Arrita në Shkup....
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -