Gruaja pushohet nga puna pa arsye! Rritet dyfish numri i shkeljeve të të drejtave të punëtorëve

TË FUNDIT

VIDEO/Momenti i tërmetit në Greqi, qytetarë të frikësuar

Janë publikuar pamjet e para nga tërmeti i fuqishëm që u regjistruar në Greqi. Shihet se lëkundjet ishin të mëdha,...

A u përmbush premtimi i BDI-së për subvencionim të pagave për shqiptarët në sektorin privat? Përgjigjen nga Qeveria

Miratimi i programit në seancën e Qeverisë, ku parashihet subvencionim i kompanive private për punëtorë mbi bazën e parimit...

Tërmet i fuqishëm godet Greqinë, ndihet në Shkup dhe Tiranë

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Greqinë para pak minutash. Tërmeti me fuqi prej 5.9 ballë, është ndjerë edhe në...

Qeveria apel diasporës: Merrni pjesë në regjistrim

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka dërguar apel deri te diaspora e vendit, që të marrin pjesë aktive në...

Numërohen mbi 33 mijë vota të diasporës, prin VV-ja

Nga 33 mijë e 488 vota nga diaspora që janë numëruar deri tani Lëvizja Vetëvendosje po prin me 26...

Dyfish më shumë është rritur numri i denoncimeve për keqpërdorimin të punëtorëve në vende të punës, në krahasim me dhjetorin e vitit të kaluar, thotë raporti i Komitetit të Helsinikit. Në muajin dhjetor janë paraqitur 35 denoncime për shkelje të të drejtave, ku pjesa më e madhe e denoncuesve janë vajza dhe gra me 77%, ndërsa burra me 23 %.

 “Arsyet për këtë janë të shumta, më kryesorja prej tyre është se gratë më shpesh punojnë me kontratë me kohë të caktuar, pra janë në pozitë më të keqe në tregun e punës. Besueshmëria më e madhe është që edhe të mos ua vazhdojnë kontratën kur ju skadon. Shumë shpesh punojnë me kontratë në vepër, puna jashtë orarit shumë rrallë ju paguhet”, deklaroi Vildan Dërplanin – Komiteti i Helsinkit.

Shembull konkret është një grua e cila në muajin dhjetor, ishte pushuar nga puna ndërsa kishte qenë në pushim mjekësor. Vendimi nuk përmbante arsyet e pushimit nga puna.

 “Punonjësja gjatë kohës që ka qenë në pushim mjekësor, e kanë ç ‘lajmëruar prej punë, ku më pas punonjësja e ka paraqitur rastin në Inspektoratin për Punë, megjithatë Inspektorati nuk ka vërtetuar se ka shkelje dhe e kanë orientuar që ta kërkojnë të drejtën e punës para gjykatësit kompetent”, tha Vildan Dërplanin – Komiteti i Helsinkit.

Drplanin thotë se punëtorët në të shumtën e rasteve mbetën vetëm dhe nuk kanë mbrojtje nga sistemi.

 “Mendoj se ka inspektorë të cilët në mënyrë të shkëlqyeshme e kryejnë punën e tyre, por për fat të keq kemi edhe shembuj ku shihet qartë se as nuk shkojnë në vendin, respektivisht dërgojnë vetëm një  njoftim ku shihet që ose vetëm ka folur me punëdhënësin ose vetëm e kanë kopjuar  atë që punëdhënësi ka thënë për rastin konkret”, potencoi Vildan Dërplani – Komiteti i Helsinkit.

Sipas Dërplanin gratë dhe vajzat janë më guximtare sa i përket paraqitjes së shkeljeve të të drejtave të tyre në vendin e punës. Ndërkohë në dhjetorin e vitit të kaluar ka pasur vetëm 16 shkelje të këtyre të drejtave, e ky numër në vazhdimësi është rritur që nga fillimi i pandemisë në vendin tonë.

TË NGJAJSHME