Array

Greqia me sytë nga Rusia dhe Kina për hua

Must Read

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu...
- Advertisement -

Zyrtarët grekë po përpiqen të kalojnë të gjitha pengesat në përpjekje për të siguruar 15 miliarëd euro hua për të mënjanuar falimentimin e vendit, madje deri në Kinë dhe Rusi, njoftuan sot mediat greke.

Gazeta e përjavshme “Karfi” citoi zyrtarë qeveritarë të kenë thënë se vendi po shpreson në faktin që Kina do t’i sigurojë vendit ballkanik një hua prej 10 miliardë eurosh si parapagesë për përdorimin e portit të Pireut si edhe për më pas në investime në sistemin hekurudhor të vendit.

- Advertisement -

Vendi po pret edhe një hua shtesë prej tre ose pesë miliardë euro nga Rusia, sipas të përjavshmes “Agora”.

Kjo do të shërbejë si parapagesë, me shumë gjasa, për gazsjellësin “Turkish Stream”.

- Advertisement -

Ky gazsjellës do të çojë gazin rus në kufirin greko-turk.

Kryeministri grek, Aleksis Cipras foli me presidentin rus, Vladimir Putin, në fillim të muajit, për zgjatjen e këtij gazsjellësi në brendësi të territorit grek, që më pas ai të shkojë në Evropën Qendrore.

- Advertisement -

Në ndërkohë, gazeta gjermane “Spiegel” online tha se kjo marrëveshje mund të firmoset të martën e ardhshme.

Një zyrtar i lartë grek tha se firmosja e marrëveshjes mund të ndryshojë Greqinë.

Megjithatë kjo marrëveshje mbetet me pikëpyetje për faktin nëse do ta miratojë BE-ja dhe për faktin se a mund të gjenerojë të ardhura në ndërkohë që nuk është firmosur ende.

Greqia po përpiqet dëshpërimisht me një listë të besueshme reformash dhe propozimesh për shkurtime shpenzimesh para kreditorëve të saj – BE, FMN, BQE – në shkëmbim të një kësti prej 7,2 miliardë euro.

E ardhmja e ekonomisë greke mund të jetë fokusi i bisedimeve të ministrave të Financave, të cilët takohen sot në sesionin pranveror të FMN-së në Uashington.

- Advertisement -

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në minutën e 5 të ndeshjes...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden në një anije humanitare gjermane,...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu Fati, ku e ka shpërblyer...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -