Gjykata evropiane po e shqyrton politikën për kthimin e emigrantëve

Must Read

Lokalet uzurpojnë hapësirat publike në Kërçovë, Inspektorati i tregut fajin ia hedh policisë

https://youtu.be/WcdI4PhZzVc Gjatë verës në Kërçovë lokalet dhe shitësit uzurpojnë trotuaret. Me këtë...

Maqedoni, 1 viktimë, 109 raste të reja me Covid-19 dhe 422 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit kanë realizuar 762 testime për të dyshuar...

Bejrut, ministrja e Drejtësisë dha dorëheqje

Ministrja e Drejtësisë e Libanit, Mari-Klod Naxhm sot dha dorëheqje. Ajo është ministrja e tretë që dha...

Më pak se 40 për qind e emigrantëve me status të pazgjidhur, të cilëve u është urdhëruar ta braktisin BE-në, po shkojnë drejt shteteve të tyre apo vendeve të treta, posaçërisht për shkak të bashkëpunimit të vështirë me ato vende, vlerësoi sot Gjykata revizore evropiane.

- Advertisement -

Ajo gjykatë kumtoi se do ta shqyrtojë efikasitetin e masave të miratuara nga Komisioni evropian prej vitit 2015 për lehtësim të “riatdhesimit” dhe “kthim” të emigrantëve.

“Komisioni evropian duhet ta prezantojë propozimin e shumëpritur për reforma të azilit dhe politikës së emigracionit në shtator.

- Advertisement -

Mesatarisht, rreth 500.000 të huaj çdo vit marrin urdhër për ta braktisur BE-në prej vitit 2008 sepse kishin hyrë apo mbetur ilegalisht, kumtoi gjykata.

- Advertisement -

Rreth 38 për qind kthehen në shtetin e tyre të prejardhjes apo vendin e fundit transitore para hyrjes në BE. Kjo mesatare është nën 30 për qind për kthim në vende jashtë kontinentit evropian.

Bëhet fjalë për kthim vullnetar dhe të detyrueshëm, shtoi gjykata.

Komisioni evropian filloi plan aksioni në vitin 2015, e më pas e ripërtëriu në vitin 2017, ndërsa plani përmban rekomandime për efikasitet të atyre kthimeve. 

- Advertisement -

Latest News

Maqedoni, 1 viktimë, 109 raste të reja me Covid-19 dhe 422 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit kanë realizuar 762 testime për të dyshuar të prekur me Covid-19 nga...

Bejrut, ministrja e Drejtësisë dha dorëheqje

Ministrja e Drejtësisë e Libanit, Mari-Klod Naxhm sot dha dorëheqje. Ajo është ministrja e tretë që dha dorëheqje pas shpërthimit në portin...

Atletiko Madrid zbuloi se cilët lojtarë janë të infektuar me virusin korona

Sime Vershalko dhe Anhel Koreja janë dy lojtarët e infektuar me Covid-19 nga ekipi i Atletiko Madrid. Atletiko...

Shqipëri, 1 viktimë dhe 125 raste të reja me Covid-19

Ministria e Shëndetësisë së Shqipërisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 506 testime të realizuara për të dyshuar të prekur...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com