Gjykata Administrative i hodhi poshtë të gjitha 185 ankesat e partive politike për zgjedhjet e parakohshme parlamentare

Must Read

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen...

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të...
- Advertisement -

Gjykata Administrative i hodhi poshtë të gjitha 185 paditë nga partitë politike për zgjedhjet e parakohshme parlamentare dhe konfirmoi vendimet e Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, pasi sot shqyrtoi dhe vendosi për katër paditë e fundit.

“Vendimet janë refuzuese. Të katër paditë, të cilat sot u shqyrtuan dhe u vendos për to. VMRO-DPMNE dy, Demokratët një dhe Maqedonia e Vetme një, paditë u refuzuan dhe u konfirmuan vendimet e KSHZ-së”, deklaroi sot Ivana Smugreska nga Gjykata Administrative.

- Advertisement -

Aktgjykimet e miratuara nga Gjykata Administrative janë vendimtare, pra siç sqarohet nga Smugreska, “nuk ka të drejtë ankese kundër tyre”.

“Pasi të jenë përgatitur, aktgjykimet verifikohen dhe menjëherë i dorëzohen KSHZ-së dhe u dorëzohen paditësve, pra partive. Afatet janë duke përfunduar, jo nga e hëna”, deklaroi Smugreska.

- Advertisement -

Ajo sqaroi se Këshillat gjyqësorë zbuluan se paditë kanë qenë të pabazuara, pra ato u gjykuan në bazë të Kodit zgjedhor, dispozitave të Kodit zgjedhor, në mënyrë që në padi të mos mund të propozohen prova të reja, rrethana të reja.

“Mund të propozohen të njëjtat prova, fakte dhe rrethana që janë propozuar para KSHZ-së, ato janë parashikuar në Kodin zgjedhor, kështu që Gjykata Administrative vepron brenda kompetencave të saj ligjore dhe konstatoi se paditë janë të pabaza”, deklaroi Smugreska.

- Advertisement -

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat e saja në dialogun me...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen gradualisht nga data 8 tetor....

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalni dhe theksoi...

Arturo Vidal: Me Interin dua të fitoj shumë gjëra

Tashmë ish-mesfushori i Barcelonës Arturo Vidal ka folur për herë të parë si lojtar i Interit, duke e falënderuar klubin zi-kaltër për...

“Mbetemi në qëndrimin se prindërit duhet të kthehen në punë” – tha Shahpaska

"Me krijimin e kushteve për akomodimin e fëmijëve në institucionet parashkollore – kopshte dhe qendra ditore për zhvillim të hershëm të fëmijës,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -