Gjykata Administrative do t’i shqyrtojë ankesat e “Të Majtës”, SDU dhe MORO-s

TË FUNDIT

Jonida Mete Kiki, e martuar prej vitesh në Maqedoni, tregon në Click Plus për vështirësitë e saj për marrje të shtetësisë

Jonida Mete Kiki është një nga shumë qytetare e cila ende nuk e ka marrë shtetësinë e Maqedonisë së...

Deputetja e ASH Ilire Dauti flet në ClickPlus për Pr/Ligjin e koalicionit ASH-AAA për shtetësinë

Deputetja e koalicionit ASH-AAA në emisionin Click Plus në TV21, theksoi se subjektet politike duhet t'u përgjigjen nevojave të...

Mbyten 43 emigrantë në brigjet e Libisë

Të paktën 43 migrantë të Afrikës Perëndimore u mbytën në brigjet e Libisë, pasi anija e tyre u përmbys...

Dag Emhof, Zotëria i dytë, i pari në historinë e SHBA-së

Burri i zëvendëspresidentes amerikane, Kamala Harris, Dag Emhof, u bë zyrtarisht Zotëria i dytë sot, për herë të parë...

Arratiset Fjolla Morina

Këngëtarja, Fjolla Morina, thyen masën e sigurisë së “arrestit shtëpiak”. Ajo është larguar nga banesa me qira në qytetin...

Gjykata Administrative sot duhet t’i shqyrtojë ankesat e “Të Majtës”, SDU dhe Partisë Punëtore MORO për ankesat e refuzuara të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve (KSHZ) për zgjedhjet parlamentare të mbajtura më 15 korrik.

Gjykata Administrative dje i refuzoi ankesat e paraqitura nga Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa si dhe ankesën e Integrës.

Gjatë ditës së djeshme dy ankesa kundër vendimeve të KSHZ-së ngriti edhe VMRO-DPMNE. Deri te Gjykata Administrative poashtu kanë arrit edhe dy ankesa nga Demokratët një nga “Maqedonia e vetme”, gjegjësisht koalicioni “Asnjëherë e Veriut, gjithmonë Maqedoni” dhe një nga Partia Punëtore MORO.

Afati i paraqitjes së ankesave në Gjykatën Administrative është 24 orë pasi partitë politike t’i marrin vendimet nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve për t’i hedhur poshtë ose refuzuar ankesat e paraqitura nga partitë politike për zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

Gjykata Administrative, sipas orarit të aktiviteteve zgjedhore obligohet të sjell vendim më së voni 60 orë nga pranimi i ankesës.

Pas vendimit të Gjykatës Administrative dhe marrjes së vendimeve të mundshme nga Gjykata Kushtetuese për mbrojtjen e së drejtës së votës, KSHZ-ja në përputhje me ligjin do t’i shpallë rezultatet përfundimtare zyrtare të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. KSHZ më pas do të lëshojë certifikata për deputetët e zgjedhur. Afati i fundit për mbajtjen e seancës konstituive të Kuvendit është 4 gusht./MIA

TË NGJAJSHME