Gjermania kërkon qëndrim më të fuqishëm të BE-së ndaj Kinës

Must Read

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut....

Takim i Bytyqit dhe Bekteshit me Poçivalshek: Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut janë vende mike me bashkëpunim të fortë ekonomik

Gjatë vizitës zyrtare të delegacionit të udhëhequr nga presidenti slloven, Borut Pahor, zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, koordinim...
- Advertisement -

Gjermania, e cila në korrik e merr kryesimin gjashtë mujor me BE-në, paralajmëroi se do të angazhohet për qëndrim më të fuqishëm të BE-së ndaj Kinës dhe do të kërkojë reciprocitet në raportet me atë vend, duke i potencuar vlerat e BE-së.

Në projekt-planin e ri të kryesimit gjerman me BE-në, në të cilin pati qasje Rojters, shprehet dëshira për zhvillim të bashkëpunimit me Kinën, si dhe të punohet në reciprocitet më të madh në të gjitha sferat e përfshira me planin, transmeton Tanjug-u.

- Advertisement -

Përmendja e reciprocitetit është rezultat i ankesave nga kompani gjermane të cilat pohojnë se nuk kanë qasje drejt tregut kinez në masë të njejtë siç iu është lejuar kompanive kineze të punojnë në tregun gjerman.

“Politika e të gjitha institucioneve dhe vendeve anëtare të BE-së ndaj Kinës duhet të unifikohet, baraspeshohet dhe orientohet drejt interesave të përbashkëta afatgjata dhe vlerave të BE-së”, ceket në planin e shkruar në 24 faqe.

- Advertisement -

Fjala “vlerë” nuk ka ekzistuar në versionin paraprak të planit, të përgatitur në mars, ndërsa përfshirja e saj në dokumentin e ri në mënyrë potenciale sugjeron theks më të fuqishëm në tema si demokracia, të drejtat e njeriut dhe autonomia e Hong-Kongut, komentojnë mediumet evropiane./MIA

- Advertisement -

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku ka ndodhur vrasja e pesëfishtë...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Marrëdhëniet e shkëlqyera politike midis...

Takim i Bytyqit dhe Bekteshit me Poçivalshek: Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut janë vende mike me bashkëpunim të fortë ekonomik

Gjatë vizitës zyrtare të delegacionit të udhëhequr nga presidenti slloven, Borut Pahor, zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, koordinim me resorët ekonomikë dhe investimet...

Pakoja e katërt e masave, të dielën pasdite! Disa masa vlejnë deri në vitin 2021 paralajmëroi kryeministri

https://youtu.be/YhdxBxKdxAk Deri të dielën pasdite, Qeveria do ta prezantojë pakon e katërt të ndihmës ekonomike, paralajmëroi kryeministri...

Rrahën qytetarët, suspendohen policët! Kapen edhe druvjedhësit të cilët sulmuan policët

https://youtu.be/2pqlHclbyF8 Dy policë të cilët brutalisht me shqelma dhe shufër rrahën një qytetar nga Manastiri, do të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -