Array

Gjeniu me autizëm nga Londra performon në Prishtinë

Must Read

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut....

Takim i Bytyqit dhe Bekteshit me Poçivalshek: Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut janë vende mike me bashkëpunim të fortë ekonomik

Gjatë vizitës zyrtare të delegacionit të udhëhequr nga presidenti slloven, Borut Pahor, zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, koordinim...
- Advertisement -

Gjeniu nga Londra, Derek Paravicinin  është me autizëm ,ai njihet si një gjeni në piano në mbarë botën,Derek për herë të parë do të jetë në Ballkan. Ai do të performojë në Prishtinë me qëllim të mbledhjes së fondeve për autizëm.

Koncert me Derek Paravicinin i cili është me autizëm si dhe gjeni në piano nga Londra. Duke qenë se është i verbër, ai luan duke u bazuar tërësisht në të dëgjuar. Repertori i tij përbëhet nga mijëra pjesë nga zhanri xhaz, pop dhe muzika e lehtë klasike.

- Advertisement -

Koncerti ka për qëllim prezantimin e Autizmit dhe Talenteve si dhe mbledhjen e fondeve për ofrim të shërbimeve profesionale për autizëm.

Në Kosovë, Paravicini do të shoqërohet nga mentori i tij, Adam Ocekford, i cili është ligjërues në “Roehampton University”. Koncerti i gjeniut të pianos është iniciuar nga organizata “Asociacioni Nacional i Autizmit në Kosovë”.

- Advertisement -

Për muzikën e Paravicinit kanë shkruar mediet më me nam në botë.

“Derek Paravicini kur ishte lindur, doktorët kishin thënë se nuk e kishin menduar se do të mbijetonte. Ai është i verbër dhe me autizëm, por ka një talent unik që ka mahnitur botën – ai mund të luajë çfarëdo vepre muzikore pasi ta dëgjojë atë një herë. Tani ai është duke bërë histori në muzikë teksa po performon një vepër të shkruar veçanërisht për të, në Londër, në Sallën e Mbretëreshës Elizabeth”, kishte shkruar “BBC” në shtator të vitit 2011, kur Paravicini mbajti koncert në sallën prestigjioze të Mbretëreshës.

- Advertisement -

Koncerti është përkrahur nga Ministria e Kulturës dhe “British Council”. Koncerti do të mbahet më 20 prill në Hotel Emerald/RTV/21.

- Advertisement -

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku ka ndodhur vrasja e pesëfishtë...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Marrëdhëniet e shkëlqyera politike midis...

Takim i Bytyqit dhe Bekteshit me Poçivalshek: Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut janë vende mike me bashkëpunim të fortë ekonomik

Gjatë vizitës zyrtare të delegacionit të udhëhequr nga presidenti slloven, Borut Pahor, zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, koordinim me resorët ekonomikë dhe investimet...

Pakoja e katërt e masave, të dielën pasdite! Disa masa vlejnë deri në vitin 2021 paralajmëroi kryeministri

https://youtu.be/YhdxBxKdxAk Deri të dielën pasdite, Qeveria do ta prezantojë pakon e katërt të ndihmës ekonomike, paralajmëroi kryeministri...

Rrahën qytetarët, suspendohen policët! Kapen edhe druvjedhësit të cilët sulmuan policët

https://youtu.be/2pqlHclbyF8 Dy policë të cilët brutalisht me shqelma dhe shufër rrahën një qytetar nga Manastiri, do të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -