Gjendja e jashtëzakonshme në Itali është vazhduar deri më 15 tetor

TË FUNDIT

Mot me vranësira dhe i ftohtë, në disa vende me të reshura të dobëta të borës

Moti do të jetë i ndryshueshëm, me vranësira dhe i ftohtë me erë të matur deri të përforcuar, ndërsa...

Interi gjunjëzoi Milanin

Emocione, gola, sherr, karton të kuq, por në fund triumfon Inter. Derbi i Milanos në Kupën e Italisë vishet zikaltër...

Kosnett: Marrëveshja e Washingtonit mbetet në fuqi

Ambasadori i SHBA-së në Prishtinë Philip Kosnett ka folur për marrëveshjen e Uashingtonit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizim...

Donald Trump krijon zyrën e ish-presidentit në Florida

Donald Trump nuk është më president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, por kjo nuk e ndalon atë të...

Thomas Tuchel do të zëvendësojë Lampardin

Thomas Tuchel është emëruar trajner i ri i Chelseat. Ai vjen në “Stamford Bridge” pas një periudhe dy vjeçare...

Senati italian, me kërkesë të kryeministrit Gjuzepe Konte, ka marrë vendim për vazhdimin e gjendjes së jashtëzakonshme deri më 15 tetor.

Konte më parë i kishte kërkuar Parlamentit të zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme në vend deri në fund të tetorit, gjë që do t’i lejonte atij të qeveriste me dekrete, pavarësisht kundërshtimit të fortë nga partitë opozitare.

Qeveria shpalli gjendje të jashtëzakonshme në fund të janarit për të lejuar ministrat të merren me krizën e koronavirusit.

Ky vendim ishte i vlefshëm për gjashtë muaj dhe skadon në fund të korrikut.

“Virusi vazhdon të zhvillohet dhe nuk është zhdukur. Do të ishte e pakuptueshme të pezullohej papritur një masë e tillë efektive”, tha Konte në dhomën e sipërme të Senatit.

Sidoqoftë, ai hoqi dorë nga kërkesa për vazhdim deri në fund të vitit, duke thënë se dëshironte vetëm një rinovim deri në tetor.

Gjendja e jashtëzakonshme u jep fuqi më të mëdha autoriteteve rajonale dhe qendrore, duke përfshirë edhe lehtësimin e ministrave për të shpallur zona të kuqe nëse sëmundja rishfaqet dhe t’i forcojnë resurset spitalore./MIA

TË NGJAJSHME