Array

Fundërrina e kafesë shumëpërdoruese

Must Read

Mot me diell dhe me vranësira të vogla lokale – temperatura deri 29 gradë

 Mot me diell me vranësira të vogla deri në mesatare lokale do të mbizotërojë sot në vend....

ASH-AAA karton të kuq për zëvendësministrat? Abazi: S’kanë legjitimitet, do të punojnë vetëm për interesat partiake

Zëvendësministrat e rinj të propozuar nga Qeveria, nuk do të sjellin asnjë risi, por vetëm do të...

Bytyqi kundër Grubit dhe Zaevit, “Paratë publike nuk duhet të ndahen sipas përkatësisë etnike”

https://youtu.be/QVHD2o-kb-0 Propozimi i zëvendëskryeministrit të parë, Artan Grubi që të subvencionohen kompanitë...
- Advertisement -

Lajmi që do të gëzojë të gjithë dashamirët e kafesë – pija juaj e preferuar nuk është vetëm për tu pirë!
Ka shumë mënyra që ju mund ti përdorni përveç pirjes së kafesë – në përjashtim të parashikimit të fatit (fall).
Rrallë ka nga ata persona që në shtëpi të tyre nuk kanë kafe. Pavarsisht se sa i gëzoheni shijes dhe aromës së saj, duhet të dimë se fundërrina e kafesë përdoret edhe në shumë mënyra të mira.

Është i shkëlqyer si eksfoliant për lëkurën
Fundërrina e kafesë është jashtëzakonisht efektive për cilësinë e kokrrave të kafesë, dhe mund ta përdorni edhe në fytyrë. Mund të shtoni gjithashtu edhe një lugë çaji mjaltë tek fundërrina.

- Advertisement -

Eliminon qarqet e errëta rreth syve
Merrni pak fundërrinë kafeje dhe vendoseni në rrathët e errëta të syve. lëreni të pushojë. Kafeina në fundërrinë do të ju bëjë të dukeni më të freskët dhe energjik. Si kremi më efektiv në zonën rreth syve është pikërisht ai me kafeinë (kafeina rrit rrjedhjen e gjakut).

Heq erën nga këpucët
Vendosni pak fundërrinë në folie plastike dhe lëreni në atlete për një kohë. Do të largojë tërë aromën e pakëndshme në të.

- Advertisement -

Heq pleshtat tek qentë
Shtoni një lugë çaji fundërrinë kafeje në shampon e qenit tuaj nëse ai ka pleshta. Kjo do të zgjidh problemin,shkruan femra.net

Eliminon aromat e pakëndshme në kuzhinë
Thani fundërrinën e kafesë dhe vendoseni në një enë dhe më pas në frigorifer – kjo do të neutralizojë aromat e pakëndshme. Gjithashtu mund të fshini duart me fundërrinën nëse keni prekur ndonjë ushqim me aromë, sidomos hudhrën.

- Advertisement -

Si ushqim për bimët
Llojet e bimës si Azaleas, hydrangeas dhe camellias që preferojnë aciditetin e tokës, do të jeni shumë mirënjohës nëqoftëse i trajtoni ato me një filxhan kafeje në mëngjes. Fundërrina shton përzierje ushqyese në plehrin e tyre. Fundërrina ndryshon ngjyrën e hydrangeas nga rozë në blu.

Largon insektet
Hidhni fundërrinë kafeje në vendin ku gjenden milingona apo miza, kjo do ti trembë dhe do ti mbajë larg. Në të njejtën mënyrë, fundërrina vepron në shumëllojshmërinë e insekteve dhe kërmijve.

Si ngjyrë natyrale për pëlhurë
Hidhni fundërrinën në ujë të nxehtë, mund të fitoni ngjyrë kafe për pëlhurë, letër…

Redukton gërvishtjet në mobiljet

Gërvishtjet në mobiljet prej druri zhduken nëse fërkoni pak fundërinë dhe paste për polirim si dhe ujë të nxehtë. Përsëritni procesin derisa gërvishtja të merr të njejtën ngjyrë si hapësira përreth mobiljeve.

Si preparat për pastrim

Meqenëse është abrasive, kafeja është e shkëlqyer për pastrimin e sipërfaqeve të pista dhe me yndyrë. Përdoreni vetëm ose në kombinim me pak detergjent për enë.

Largon kafshën tuaj shtëpiake
Që të parandaloni macet të psuhtojnë kopshtin tuaj apo dhomën personale, merrni pak fundërrinë kafeje dhe lëvore portokalli rreth bimës që nuk dëshironi ta prekë.

Bën rritjen e mbjelljes së karrotave
Përzieni pak fundërrinë të freskët kafeje me fara të vogla për mbjelljen e karrotave, do të keni rritje më të mirë të tyre si dhe kjo do të ndihmojë për të përzënë krimbat e ndryshme që sulmojnë karrotat.

Mban pluhurin
Para se të pastroni kaminin, merrni pak fundërrinë dhe hidheni tek hiri, kjo do të ndihmojë që mos të hidhet pluhuri mbi.

Redukton celulitin
Jo, nuk është shaka! Lexoni recetën e mëposhtme që do të ju ndihmojë për të reduktuar celulitin si dhe të keni lëkurë të butë.

Nëse shikoni më mirë, do të shihni se shumica e kremrave për trajtimin e celulitit përmbajnë kafeinë. Kjo, sigurisht nuk është e rastësishme, sepse kjo ndikon në rritjen e gjakut dhe në këtë mënyrë zvogëlon zelizat yndyrore nën lëkurë.
Vicky DeRosa, themelues i klubit shëndetësor online me seli në New Jersey, thekson se kafeja është zgjedhja e parë në luftën kundër celulitit.
Kjo recetë ka vite që i rekomandohet femrave. Jo vetëm që zvogëlon celulitit, por edhe e bën lëkurën të ndjeshme dhe të butë.

Përbërësit:


Fundërrinë e kafesë së vjetëruar
Vaj ulliri ekstra të virgjër
Kripë deti e trashë
Dorashka lëkure (apo mëndafshi)
Udhëzime:

Në një enë të madhe, përzieni një filxhan kafeje, vaj ullir dhe kripë. Hidhni vaj mjaftueshëm që të fitoni pastë të trashë. Shtoni kripë në varësi të asaj nëse e doni më të forte apo më të butë eksfoliantin. Rekomandohet një lugë çaji kripë.
Rreth 35 minuta para se të bëni dush, me dorashka aplikoni përzierjen në këmbë, vithe dhe kofshë (në fakt kjo mund të aplikohet në të gjitha pjesët e trupit, dhe rezultatet fantastike ju do ti shihni pas një jave përdorimi).
Kur fërkoheni. Lidheni një peshqir dhe mbani përzierjen për rreth gjysmë ore në trup.
Lajeni me ujë të ngrohtë. Ata që kanë shprehi të pastrohen dy-tri herë në ditë, Vicky këshillon që të ulni temperaturën e ujit në dush. Dushi me ujë shumë të nxehtë e than lëkurën.
Piling-u është gjithsesi i mirë për lëkurën dhe pse të mos e provoni këtë recetë dh eta luftoni celulititn. Sigurisht ia vlen ta provoni!

- Advertisement -

Mot me diell dhe me vranësira të vogla lokale – temperatura deri 29 gradë

 Mot me diell me vranësira të vogla deri në mesatare lokale do të mbizotërojë sot në vend. Do të fryjë erë e...

ASH-AAA karton të kuq për zëvendësministrat? Abazi: S’kanë legjitimitet, do të punojnë vetëm për interesat partiake

Zëvendësministrat e rinj të propozuar nga Qeveria, nuk do të sjellin asnjë risi, por vetëm do të punojnë për interesat e tyre...

Bytyqi kundër Grubit dhe Zaevit, “Paratë publike nuk duhet të ndahen sipas përkatësisë etnike”

https://youtu.be/QVHD2o-kb-0 Propozimi i zëvendëskryeministrit të parë, Artan Grubi që të subvencionohen kompanitë private të cilat do të...

Profesionet të ndryshme nga obligimet?! Zëvendësministrat të martën para deputetëve

https://youtu.be/KaiRwPjWwFY Në vend që të kenë fundjavë të lirë, deputetët do të duhet t’i lexojnë biografitë dhe...

MPB “ruan” ish-ministren Jankullovska, Gruevski në Budapest, bashkëpunëtorët e tij më të afërt në burg

https://youtu.be/I-GFz2nm33w Përditshmëri e banorëve të rrugës “Dimçe Mirçev” numër 20, janë makinat policore, sepse vetëm 10 metra...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -