Filmi “Dera e hapur” është kandidat i Shqipërisë për Oskar

TË FUNDIT

Mick Schumacher pjesë e ekipit “Haas”

Mick Schumacher, djali i kampionit të botës në Formula 1, Michael Schumacher, pritet të jetë pjesë e...

Qeveria miraton tekstin e Projekt-Ligjit për Agjencinë e Intelegjencës

Qeveria sonte në seancën e saj të 24-të e miratoi tekstin e Projektligjit për Agjencinë e Inteligjencës.

Dua Lipa dominon në nominimet kryesore të “Grammy Awards 2021”

Dua Lipa, këngëtarja shqiptare me famë botërore, dominon në nominimet e “Grammy Awards 2021”.

Zvicër, sulm në një supermarket, policia nuk përjashton “motive terroriste”

Një grua zvicerane sulmoi dy gra të tjera, njërën me thikë, në një supermarket në Llugano, në...

Kinë, gjenden gjurmë virusi në paketimet në Dongguan

Autoritetet shëndetësore në qytetin Dongguan, në provincën kineze të Guangdong, zbuluan se dy kampionë të paketimeve ushqimore...

Filmi artistik “Dera e hapur” – debutim i regjisorit të ri shqiptar Florenc Papas, në të cilin Maqedonia e Veriut është koproducente, është kandidat për Oskar i Shqipërisë në kategorinë për film më të mirë të huaj.

Filmi është produksion i “Bunker film+” nga Shqipëria, ndërsa koproducentë janë “Sirkëll film” nga Kosova, “Lupin film” nga Italia dhe “Avard film dhe video” nga Maqedonia e Veriut, ndërsa me mbështetje edhe të Eurimazh.


“Dera e hapur” është xhiruar në Shqipëri në vitin 2018. Rrëfimi është për një grua të martuar dhe motrën e saj shtatzënë të cilat po tentojnë që të gjejnë burrë që të aktrojë bashkëshortin e saj para takimit me babanë e tyre të rreptë, tradicional.

Krahas producentëve Goran Stoillkoviq dhe Vlladimir Stojçevski, nga ana e Maqedonisë në projekt marrin pjesë edhe aktori Visar Vishka, kompozitori Aleksandër Pejovski, Fejmi Daut, si asistent i parë i kamerës, disenjatori i zërit Igor Popovski nga studio “Audiohaus”, bashkë me tërë ekipin e sektorit të zërit të përbërë nga Risto Alçinov, Ilija Cvetkovski, Dragan Spasov, Nenad Stefanovski dhe Leotrim Voka.

Premiera botërore e filmit ishte vitin e kaluar në Programin kryesor të Festivalit të Sarajevës, ndërsa premiera e Maqedonisë ishte në Festivalin “Vëllezërit Manaki” në Manastir. Filmi ishte shfaqur edhe në pesëmbëdhjetë festivale të rëndësishme përgjatë botës.

TË NGJAJSHME