Filloi viti shkollor edhe në Rumani

Must Read

A ka mundësi që të mbyllen çerdhet përsëri? Ka prindër që i kanë regjistruar fëmijët, por nuk i sjellin

https://youtu.be/S4vRRkF4J4U Nëse përkeqësohet gjendja epidemiologjike, çerdhet mund të mbyllen përsëri. Drejtori i...

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit,...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar...
- Advertisement -

Në Rumani sot filloi viti i ri shkollor, ndërsa rreth 2,8 nxënës do ta ndjekin mësimin në kushte të posaçme për shkak të pandemisë me koronavirusin e ri.

Disa nga nxënësit mësimin do ta ndjekin nga shtëpia, disa të tjerë sipas sistemit hibrid, ndërsa një pjesë tjetër do të shkojnë në shkollë.

- Advertisement -

Ministrja rumune e Arsimit Monika Anisie deklaroi se në pajtim me situatën epidemiologjike, 12.423 shkolla do të punojnë sipas të ashtuquajturit skenar i gjelbër, 4.915 sipas skenarit të verdhë, ndërsa 263 shkolla në pajtim  me skenarin e kuq.

Skenari i gjelbër do të thotë prani e fëmijëve në kopshte dhe në shkolla me respektim të masave preventive. Përderisa sipas skenarit të verdhë, fëmijët do të marrin pjesë në kopshte dhe shkolla çdo të dytën javë, ndërsa skenari i kuq është ndjekja e mësimit nga shtëpia.

- Advertisement -

A ka mundësi që të mbyllen çerdhet përsëri? Ka prindër që i kanë regjistruar fëmijët, por nuk i sjellin

https://youtu.be/S4vRRkF4J4U Nëse përkeqësohet gjendja epidemiologjike, çerdhet mund të mbyllen përsëri. Drejtori i Shtëpisë së shëndetit Shkup, Viktor...

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit, ekipi tetovar do të jetë...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar se do të suvencionohen pagat...

Sërish thirrje anti-shqiptare, dasmorët u nisën për të marrë nuse, u takuan me “Komitët”

https://youtu.be/IpVru6zhjP8 Ishin nisur për të marrë nusen, por dasmorët shqiptarë u takuan me grupin e tifozëve “Komitët”...

Ndotësit do të kapen me dron, nga 18 xhirime, kapet një ndotës

https://youtu.be/IMbCRan-vnM Patrulla ekologjike, me dron fluturon disa herë në javë për të kontrolluar se kush ndotë dhe...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -