Filipçe: Nuk paraqet problem nëse Kosova vendos test PCR për shtetasit tanë

Must Read

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator...
- Advertisement -

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, në deklaratë për media tha se nuk paraqet problem nëse Kosova vendos test PCR për shtetasit e Maqedonisë së Veriut që dëshirojnë të udhëtojnë për në Kosovës, raporton TV21.

Filipçe komentoi edhe deklaratën e ministrit të Shëndetësisë së Kosovës, Armend Zemaj ku tha se nuk ka qenë i informuar për masat e reja.

- Advertisement -

“Edhe sikur të informohej një ditë më parë nuk e di se çfarë do të ndryshohej. U diskutua në mëngjes në Komision dhe ia propozuam atë Qeverisë dje duke u bazuar në informacionet që bazohen në numrin e përgjithshëm të testimeve që dalin pozitive dhe në këto shtete numri është i lartë. Përveç kësaj, ka edhe kapacitetet spitalore janë mbushur. Nëse dikush mendon se gjendja epidemiologjike në vendin tonë është e tillë, që duhet të futen PCR, ajo është politikë nacionale. Ne këtë e bëjmë që t’i mbrojmë qytetarët tanë”, deklaroi Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

Në seancën e djeshme Qeveria e Maqedonisë miratoi propozimin e Komisionit për Sëmundje Infektive për test PCR-negativ për shtetasit e Kosovës, Serbisë, Bosnjës dhe Hercegovinës dhe Malit të Zi./TV21

- Advertisement -
  • Tags
  • 1

LAJME 18:30

#21LiveNews

#21LiveNews 18:30 Lajmet në gjuhën shqipe | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës publikoi pamjet e fluturimit të...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës së sotme kanë protestuar para...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator më të mirë janë gjendja...

Nxënësit e Leshnicës bojkotojnë mësimin, prindërit ankohen për objektin e vjetër të shkollës

https://youtu.be/dZiC1PUySec 40 nxënës nga Leshnica e Zhelinës kanë bojkotuar mësimin edhe pse nga ministria i kanë lejuar...

Zekiri akuzon Ademin për neglizhencë, Ademi e quan provokator kujdestar ndaj BDI-së

https://youtu.be/WCkkVyQscwo “Ministria e Arsimit e mandatit të kaluar neglizhoi përgatitjet për fillim të vitit të ri shkollor,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -