Falja e Kurban Bajramit, Myftiu i Shkupit: Të kemi kujdes në ruajtjen e shëndetit

Must Read

Tetovë, treni godet një veturë, lendohen dy persona

Aksident komunkacioni në fshatin Poroj. Treni godet një veturë në një vendkalim hekurudhor. Nga aksidenti të lënduar...

Vazhdojnë negociatat mes Zaevit dhe Ahmetit, ka tone optimiste, por epilog ende jo

https://www.youtube.com/watch?v=-ywSxWeMJ28&feature=youtu.be E mori mandatin për formim të qeverisë, ndërsa ende është në...

Kapen 10 emigrantë ilegal, ishin fshehur në një kamion transportues nga Tetova

https://youtu.be/cC08DnE97Js Doganieri i doganës së Tetovës duke bërë kontrollin rutinë në kamionët...

Besimtarët myslimanë të Shkupit, ashtu siç edhe në mbarë botën, sot festojnë Kurban Bajramin. Pak para orës 06:00 qytetarët shkuan në xhami për të falur Bajramin në ora 06:10 minuta.

- Advertisement -

Duke respektuar rekomandimet e Bashkësisë Fetare Islame për mbrojtje kundër Covid 19, shumë besimtarë u falën në oborret e xhamive.

Myftiu i Shkupit Qenan Ismaili erdhi disa minuta para faljes së Bajramit.

- Advertisement -

Për dallim nga vitet e tjera, këtë vit nuk pati manifestim qendror për hir të Kurban Bajramit

- Advertisement -

 “Të gjithë besimtarëve myslimanë, të këtij nën qielli të ua uroj festën e bekuar festën e bukur të Kurban Bajramit me lutje deri tek Zoti i Madhërishëm që tu japë gjithëve, shëndet mirësi dhe bereqet në jetën e familjeve tuaja.

Me një theks të veçantë që edhe këtë Bajram do ta kalojmë pak më ndryshe nga bajramet tjera duke venduar theksin në kujdesin që duhet të kemi në mbrojtjen e shëndetit tonë dhe shëndetin e tjerëve. E gëzofshi dhe qofshi gjithmonë të gëzuar”, tha Myftiu i Shkupit, Qenan Ismaili.

Edhe besimtarët myslimanë që kishin ardhur për faljen e namazit të Bajramit, ndër mesazhet dhe lutjet e tyre ishte që të kenë shëndet dhe të kalojë sa më shpejt kjo pandemi.

 “Urime festa e Kurban Bajramit të gjithë besimtarëve mysliman dhe ishallah sa më shpejt të kalojë kjo pandemi dhe të vazhdojë normaliteti”.

Si kaloi falja e Bajramit?

“Mirë gjithçka ishte në rregull ka pasur distancë kanë qenë me maska”.

 “Mesazhi im është që sa më shpejt të kalojë kjo pandemi dhe të kthehemi në normalitet”.

Myslimanët kudo në botë festojnë sot festën e Kurban Bajramit, e njohur si Festa e Sakrificës. Kjo festë disaditore është një nga dy festat më të rëndësishme të Fesl Islame.

Kjo ditë shënon vullnetin e profetit Ibrahim për të sakrifikuar djalin e tij, sipas urdhërave të Zotit. Myslimanët e shënojnë këtë ditë duke bërë kurban një dele ose ndonjë kafshë tjetër të lejuar. Mishi ndahet mes pjesëtarëve të familjes, mes miqve dhe i dhurohet të varfërve. Kurban Bajrami festohet pas kryerjes së Haxhit, pelegrinazhit të përvitshëm në Mekë, i cili këtë vit ka kaluar me masa të veçanta për shkak të Covid 19.

- Advertisement -

Latest News

Vazhdojnë negociatat mes Zaevit dhe Ahmetit, ka tone optimiste, por epilog ende jo

https://www.youtube.com/watch?v=-ywSxWeMJ28&feature=youtu.be E mori mandatin për formim të qeverisë, ndërsa ende është në bisedime për të arritur shumicën...

Kapen 10 emigrantë ilegal, ishin fshehur në një kamion transportues nga Tetova

https://youtu.be/cC08DnE97Js Doganieri i doganës së Tetovës duke bërë kontrollin rutinë në kamionët të cilët kishin ardhur për...

Pendarovski: Nëse askush nuk mund të formojë Qeveri, dhe nëse Kuvendi nuk vetë-shpërbëhet, Spasovski do të jetë kryeministër teknik në 4 vitet e ardhshme!

Presidenti i Vendit, Stevo Pendarovski në pres konferencën e sotme pas takimit me kryetarin e VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, tha se nëse askush...

Nga klasa e para deri në të tretën me prezencë fizike, nxënësit e tjerë mësim nga shtëpia

Komisioni për sëmundje infektive ka propozuar që nxënësit e klasës së parë, dytë dhe tretë nga 1 shtatori të zhvillojnë mësimin nëpër...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com