ZGJEDHJET

Array

Faktorë nga jashtë kërkojnë koalicion trepalësh, Taravari: BDI-në duan ta shohin në opozitë

Must Read

Testi PCR për shtetasit e Kosovës, reagoi ministri i Shëndetësisë së Kosovës

Ministri i Shëndetësisë së Kosovës, Armend Zemaj ka reaguar pas vendimit të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut...

Armend Dallku ka folur pas incidentit gjatë ndeshjes mes Gjinalit dhe Prishtinës

Trajnerit të Prishtinës i është hedhur sprej në sy nga policia, pas një sherri të krijuar në...

Sela: Nuk i takon Kërçovës së Mefail Zajazit të votojnë komunistët!

Aleanca për Shqiptarët bashkë me partnerin e koalicionit Alternativën nën moton "Tash është koha" mbajti tubimin qendror...
- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

- Advertisement -

Edhe përkundër këmbënguljes së Alternativës se nuk e do Lëvizjen Besa brenda koalicionit trepalësh, Aleanca për Shqiptarët si ideatore e kësaj nisme, vazhdon të përsërisë se kjo gjë mund të bëhet realitet.

“Ka vullnet të mirë. Insistojmë ende sepse nga të tre palët shohim nga një sinjal se mund të ndodhë kjo, përndryshe nuk do të kishim insistuar”, theksoi për TV21, Arben Taravari, Sekretar Gjeneral i Aleancës për Shqiptarët.

Për këtë koalicion s’po insiston vetëm Aleanca por edhe faktorë të brendshëm e të jashtëm me qëllimin që ta çojnë BDI-në në opozitë, pohon Taravari për TV21, duke qenë i bindur se koalicioni trepartiak do t’u sillte fitore bindëse.

“Të gjithë këto faktorë që insistojnë të jemi bashkë duan dhe mendojnë se është koha e fundit që BDI-ja të shkojë në opozitë. Kur them faktorët nga jashtë nënkuptoj shtetet shqiptare në Ballkan të cilët ne i konsiderojmë si vëllezër tanë, si miq, të cilët njësoj na e mendojnë të mirën siç ua mendojmë ne atyre”, u shpreh Arben Taravari nga Aleanca për Shqiptarët.

- Advertisement -

Me reagim nga BDI. Zëdhënësi Bujar Osmani për TV21 thotë se partia e tij angazhohet që fraksionet e vogla politike në opozitë të bëhen bashkë që mos të vazhdojnë ta fragmentojnë dhe dëmtojnë interesin shqiptar në vend.

“BDI vazhdon ta mbështesë legjitimitetin e vet tek qytetari shqiptar e jo te faktorë nga brenda dhe jashtë. Si duket nuk mund të lëvizin nga faktorët që i krijuan këto fraksione andaj i përmendin në çdo kontekst”, tha për TV21, Bujar Osmani nga BDI.

Po çfarë nëse koalicioni trepartiak nuk arrin të bëhet realitet?

Mundësia që Aleanca të dalë e vetme në zgjedhje është e vogël, andaj Taravari për TV21 thotë se do të detyrohen të zgjedhin njërën parti, Besën ose Alternativën. Se cila ka shanse më të larta, nuk e thotë, por numrat i kanë të qarta nga anketat e bëra.

“Ekipi ynë analitik na ka përgatitur strikt, me numra, madje edhe me votues ku e sa kemi ne dhe sa kanë partitë përkatëse, por nuk është çdo herë bashkëpunimi i bazuar në numra, thjesht ndonjëherë është edhe në kompatibilitet programor të dy partive por edhe pikësynimet të cilat i kanë këto parti”, deklaroi Arben Taravari për TV21.

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës pohon se brenda një jave do të finalizohet gjithçka. Komunikimi ne të dyja partitë vazhdon. Taravari thotë se me të dyja partitë ASH ka arritur në fazë përfundimtare në aspekt të ndarjes së funksioneve, nëse në fund ideja e koalicionit tresh dështon.

Alternativa vazhdon të mos luaj nga qëndrimi se brenda Besës ka persona me të cilët nuk mund të ulen në tavolinë andaj s’duan që të jenë në të njëjtin koalicion.

Nga ana tjetër Kryesia e Lëvizjes Besa dy ditë më parë rikonfimoi qëndrimin se është e hapur për bashkëpunim parazgjedhor trepalësh.

- Advertisement -

- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Latest News

Armend Dallku ka folur pas incidentit gjatë ndeshjes mes Gjinalit dhe Prishtinës

Trajnerit të Prishtinës i është hedhur sprej në sy nga policia, pas një sherri të krijuar në mesin e fushës, pas përfundimit...

Sela: Nuk i takon Kërçovës së Mefail Zajazit të votojnë komunistët!

Aleanca për Shqiptarët bashkë me partnerin e koalicionit Alternativën nën moton "Tash është koha" mbajti tubimin qendror në sheshin e qytetit të...

Qeveria solli vendim për kufijtë, prej nesër PCR test për shtetasit e Kosovës, Serbisë, BeH-së dhe Malit të Zi

Qeveria e Maqedonisë së Veriut solli vendim për kufijtë. Ka miratuar propozimin e Komisionit për Sëmundje Ngjitëse, për çfarë prej nesër, çdo...

Protesta në Beograd, digjen tri makina policore, tentativë për hyrje në Kuvendin e Serbisë

https://youtu.be/0JpBAKYDAYM “Prej nesër do të ndalohet çdo tubim në vende publike me më shumë se 5 persona...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -