Evropën e pret një verë shumë e ngrohtë këtë vit

Must Read

“Betoni te Çairçanja si tampon zonë ushtarake”! Ismaili: Ka mënyra tjera se si të zgjidhet ky problem

https://youtu.be/BlqR12GfO5E Barrierat e betonit të vendosura në rrugën “Cvetan Dimov” në Çair, sipas autoriteteve komunale u vendosën për sigurinë e...

Të gjithë po i hapin kufijtë, Maqedonia kur? Filipçe: Do ta diskutojmë nesër me komisionin për sëmundje ngjitëse

https://youtu.be/XzmkWLIHOHQ Presioni për hapjen e kufijve nga Maqedonia e Veriut dita ditës po rritet, për faktin se shtetet e rajonit...

Me orë të tëra të ngatërruar nëpër kufij! Osmani: Transiti nëpër Hungari është vetëm për shtetasit e BE-së

https://youtu.be/OQrWlRUI3CY Me makina personale u nisën nga Italia për të ardhur në Maqedoni... Me të dëgjuar se janë hapur kufijtë në...

Servisi meteorologjik “Aku veder” publikoi parashikim për verën e ardhshme, sipas të cilit, në Evropë do të jetë shumë ngrohtë, ku në disa pjesë të kontinentit u kërcënohen thatësira të mëdha, stuhi të fuqishme dhe zjarre pyjore.

“Priten periudha të gjata me temperatura mes 30 dhe 40 gradë Celsius, por edhe mbi 40 gradë Celsius”, deklaroi meteorologu Tajler Rojs nga “Aku veder”.

Askund në Evropë nuk priten periudha më të gjata të shiut, që do t’i çojë fermerët në pozitë të pavolitshme. Më të prekur do të jenë kulturat e grurit, misrit, lulediellit dhe panxhar sheqerit, parashikojnë meteorologët.

Pranvera në Spanjë dhe në Portugali ka shënuar sasi të mëdha të reshjeve të shiut për këtë periudhë të vitit, por vera do të jetë tërësisht ose kryesisht e thatë.

Në territoret e pjesës veriore të Francës deri në pjesën veriore të Polonisë janë të mundshme stuhi të fuqishme.

Franca qendrore dhe veriore, Gjermania dhe Danimarka gjendjen në kufi të zonës së ngrohtë dhe të thatë jugore dhe rrymave të ftohta ajrore të cilat vijnë nga veriu. Pikërisht atyre rajoneve u kërcënohen stuhi të fuqishme të përcjella me breshër, erëra, vërshime e madje edhe tornado, paralajmëron “Aku Veder”./MIA

- Advertisement -

Latest News

Të gjithë po i hapin kufijtë, Maqedonia kur? Filipçe: Do ta diskutojmë nesër me komisionin për sëmundje ngjitëse

https://youtu.be/XzmkWLIHOHQ Presioni për hapjen e kufijve nga Maqedonia e Veriut dita ditës po rritet, për faktin se shtetet e rajonit po publikojnë datat pwr hapjen...

Me orë të tëra të ngatërruar nëpër kufij! Osmani: Transiti nëpër Hungari është vetëm për shtetasit e BE-së

https://youtu.be/OQrWlRUI3CY Me makina personale u nisën nga Italia për të ardhur në Maqedoni... Me të dëgjuar se janë hapur kufijtë në Serbi, shtetasit e Maqedonisë të...

Nga e enjtja në Kosovë 16 orë lëvizje, si dhe do të hapen xhamitë dhe kishat

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka bërë të ditur se nga e enjtja qytetarët e Kosovës do të mund të lëvizin pa...

Ora policore në Tetovë! Në qendër respektohet, në lagjet përreth pjesërisht

https://youtu.be/M8vcMcXXQJ8 Ora policore në Tetovë respektohet vetëm në qendër të qytetit, ndërsa në lagjet përreth mund të shihen qytetarë të cilët lëvizin në rrugë, por...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -