Eurozona do të kthehet në normalitet vitin e ardhshëm

Must Read

“Betoni te Çairçanja si tampon zonë ushtarake”! Ismaili: Ka mënyra tjera se si të zgjidhet ky problem

https://youtu.be/BlqR12GfO5E Barrierat e betonit të vendosura në rrugën “Cvetan Dimov” në Çair, sipas autoriteteve komunale u vendosën për sigurinë e...

Të gjithë po i hapin kufijtë, Maqedonia kur? Filipçe: Do ta diskutojmë nesër me komisionin për sëmundje ngjitëse

https://youtu.be/XzmkWLIHOHQ Presioni për hapjen e kufijve nga Maqedonia e Veriut dita ditës po rritet, për faktin se shtetet e rajonit...

Me orë të tëra të ngatërruar nëpër kufij! Osmani: Transiti nëpër Hungari është vetëm për shtetasit e BE-së

https://youtu.be/OQrWlRUI3CY Me makina personale u nisën nga Italia për të ardhur në Maqedoni... Me të dëgjuar se janë hapur kufijtë në...

Ekonomia e eurozonës nuk ka gjasa të kthehet në nivelet para-pandemisë deri në vitin e ardhshëm, ndërsa rimëkëmbja mund të zgjasë më shumë, deklaroi ekonomist kryesor i Bankës Qendrore Evropiane (BQE), Filip Lejn.

“Në çdo rast, shikuar nga këndvështrimi aktual, duket se aktiviteti ekonomik nuk do të kthehet në nivelet para krizës para vitit 2021 dhe rimëkëmbja mund të zgjasë më shumë”, deklaroi Lejn.

Lejn shtoi se BQE po e monitoron vazhdimisht situatën dhe është e gatshme t’i rregullojë të gjitha instrumentet nëse është e nevojshme, përfshirë programin e urgjencës gjatë pandemisë.

Lejn vuri në dukje se nëse BQE vëren se kushtet e financimit janë shumë të rrepta ose se presioni në tregjet e caktuara të obliguesve nuk i pasqyron treguesit ekonomikë, ata do të jenë në gjendje ta rregullojnë vlerën ose afatet për furnizimin e fondeve, të cilat mund t’i ndajnë me fleksibilitet me kalimin e kohës dhe segmentet e tregut.

Banka Qendrore Evropiane është përqendruar veçanërisht në analizat para seancës së rregullt në qershor.

  • Tags
  • 3
- Advertisement -

Latest News

Të gjithë po i hapin kufijtë, Maqedonia kur? Filipçe: Do ta diskutojmë nesër me komisionin për sëmundje ngjitëse

https://youtu.be/XzmkWLIHOHQ Presioni për hapjen e kufijve nga Maqedonia e Veriut dita ditës po rritet, për faktin se shtetet e rajonit po publikojnë datat pwr hapjen...

Me orë të tëra të ngatërruar nëpër kufij! Osmani: Transiti nëpër Hungari është vetëm për shtetasit e BE-së

https://youtu.be/OQrWlRUI3CY Me makina personale u nisën nga Italia për të ardhur në Maqedoni... Me të dëgjuar se janë hapur kufijtë në Serbi, shtetasit e Maqedonisë të...

Nga e enjtja në Kosovë 16 orë lëvizje, si dhe do të hapen xhamitë dhe kishat

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka bërë të ditur se nga e enjtja qytetarët e Kosovës do të mund të lëvizin pa...

Ora policore në Tetovë! Në qendër respektohet, në lagjet përreth pjesërisht

https://youtu.be/M8vcMcXXQJ8 Ora policore në Tetovë respektohet vetëm në qendër të qytetit, ndërsa në lagjet përreth mund të shihen qytetarë të cilët lëvizin në rrugë, por...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -