“Është koha që qeveria të zbusë shokimin”! Popovski: Ne jemi shtet me borxh të lartë

Must Read

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka...
- Advertisement -

Ne de fakto jemi shtet me huamarrje të lartë dhe është koha që Qeveria të zbus shokun që po e përjetojnë qytetarët e vendit. Këtë në emisionin “10 minuta” në TV21 e deklaroi profesori universitar, Nikolla Popovski. Pandemia e Kovid-19, tha Popovski na i tregoi dobësitë e ekonomisë nacionale, e cila sipas tij ka dobësi të mëdha teknike.

“Unë mendoj se nuk duhet të parashtrohet pyetja nëse do të pësojë ekonomia ose nëse mund ta cojmë para, por të zbuten pasojat për  aq sa mundet dhe të përfundojë rekonstruimi në të ashtuquajturën ekonomi post pandemike, që të gjendemi më mirë në kushtet e reja në botë” tha për TV21 profesori universitar Nikolla Popovski.

- Advertisement -

Profesori universitar thotë se Qeveria i ka ulur shumë masat ekonomike.

“Mendimi im personal është se kemi arritur deri në kufirin e rrezikshëm, për momentin është 59.5, të themi 60% i borxhit publik, ky është kufiri në botë ku ekonomitë kalojnë në borxh të lart”, u shpreh Popovski.

- Advertisement -

Përkundër Popovskit, dje ministri i ekonomisë, Kreshnik Bekteshi u përgjigj se ky nuk është skenari më i keq për ekonominë nacionale.

“Sipas informacioneve që i kam unë si ministër, po lëvizim drejt skenarit të duhur në lidhje me të ardhurat e shtetit. Ne nuk po ndalemi këtu, tashmë po realizohen të gjitha masat e tre pakove ekonomike. Për momentin përpilohet pakoja e katërt ekonomike” tha Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi.

- Advertisement -

Profesori universitar sugjeron se qeveria duhet ta kthejë akcizën e derivateve në çmimin e mëparshëm për shkak se sipas tij nuk ka arsyetim rritja e akcizës. Pandemia, tha Popovski, përveç që na i tregoi dobësitë aktuale, e ka rikonstruuar ekonominë dhe hapi perspektiva tjera, shtoi Popovski.

- Advertisement -

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të Sarajit. Qytetarët...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në kuadër të projektit “Shkupi 2014”,...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka shumë qejf kafshët dhe shpezët.E...

Banorët e Butelit kërkojnë poliklinikë, Smilevski: Startojmë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/3kiWlhb0ofY Me sirenat dhe bori të veturave në targat e të cilave shkruante poliklinikë, banorët e Butelit...

Katër denarë për një kilogram rrush, vreshtarët të revoltuar, ministri Hoxha qetëson

https://youtu.be/kvM_tDdh0oU Cilësia e dobët e rrushit këtë vit shkaktoi probleme, por edhe përkundër kësaj shteti do të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -