Ekzemplarë nga libri i Boltonit për politikën e Trampit ndaj Iranit, Kinës, KB-së dhe Rusisë

Must Read

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator...
- Advertisement -

Ish-këshilltari i Sigurisë Kombëtare, Xhon Bolton shkroi në librin e tij të ri se presidenti Donald Tramp nuk e ka dëgjuar këshillën e tij për të bombarduar tre objekte ushtarake iraniane në përgjigje të rrëzimit të një droni amerikan.

Tramp gjoja është parandaluar për shkak të faktit se mund të vriste 150 persona, të cilët kanë qenë afër objekteve. Sipas Boltonit, të tre ndërtesat kanë qenë të ndërtuara nga rusët, por ato kanë kushtuar shumë më lirë sesa droni i rrëzuar.

- Advertisement -

Aeroplani  është shkatërrua në qershor të vitit 2019. Përgjegjësinë për këtë e kanë ndërmarrë ushtria militante iraniane Rojet e revolucionit islamik. Tramp fillimisht tha se ata kishin bërë një gabim të madh, por më pas ndryshoi mendje dhe tha se shkatërrimi ishte ndoshta aksidental.

Në libër, Bolton zbuloi gjithashtu se në vitin 2018, Tramp e ka ndaluar ambasadoren amerikane në Kombet e Bashkuara Niki Hejli të takohet me Dalai Lamën për të mbajtur marrëdhënie të mira me Kinën. Autori, me këtë rast beson se vendimi ishte i saktë sepse Hejli kishte “problem me instinktin politik” dhe ajo ishte angazhuar nga ekipi i Trampit vetëm për të tërhequr vota nga votueset femra. Bolton e kishte shtyrë të ndërrojë mendje për atë zgjidhje.

- Advertisement -

Në një pjesë tjetër të librit, Bolton thekson se Uashingtoni i kishte vendosur kushte të vështira Rusisë për të rinovuar Traktatin për shkatërrimin e raketave me rreze të vogël dhe të mesme. Me këtë rast, për Uashingtonin ishte e rëndësishme që të merrte mbështetjen e anëtarëve të tjerë të NATO-s. Sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, më pas u tha amerikanëve se Evropa ishte e shqetësuar për vendimin dhe se do të krijonte një problem për rajonin.

Bolton thekson se Trampи mund të mos e kuptojë plotësisht thelbin e marrëveshjes. Theksohet se marrëveshja mund të ketë kontribuar në zgjerimin e potencialit bërthamor.

- Advertisement -

Promovimi i librit, me titull “Dhoma ku ndodhi ajo”, ka ngritur pluhur të madh në Uashington. Sekretari i Shtetit, Majk Pompeo e krahasoi Boltonin me “spiunin” e mërguar Eduard Snouden. Shtëpia e Bardhë zhvillon proces gjyqësor për të tërheq librin nga tregu për shkak të zbulimit të “informacioneve shumë konfidenciale”./MIA

- Advertisement -

LAJME 18:30

#21LiveNews

#21LiveNews 18:30 Lajmet në gjuhën shqipe | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës publikoi pamjet e fluturimit të...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës së sotme kanë protestuar para...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator më të mirë janë gjendja...

Nxënësit e Leshnicës bojkotojnë mësimin, prindërit ankohen për objektin e vjetër të shkollës

https://youtu.be/dZiC1PUySec 40 nxënës nga Leshnica e Zhelinës kanë bojkotuar mësimin edhe pse nga ministria i kanë lejuar...

Zekiri akuzon Ademin për neglizhencë, Ademi e quan provokator kujdestar ndaj BDI-së

https://youtu.be/WCkkVyQscwo “Ministria e Arsimit e mandatit të kaluar neglizhoi përgatitjet për fillim të vitit të ri shkollor,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -