Dyqanxhinjtë ankohen: Paguajmë qira, punë s’kemi, pandemia vështirëson punën e bizneseve të vogla, kërkohet ndihmë

Must Read

Mickoski në TV21: S’ka më parim “fituesi me fituesin” por “programi me program”

Kreu i partisë opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, i ftuar në emisionin ClickPlus në TV21 deklaroi se që...

Çegranasit në pritje të fushës së sportit! Komuna e Gostivarit dhe ARS ia hedhin fajin njëra-tjetrës

https://youtu.be/Q4_FXhlBS4Q Banorët e Çegranit ende janë në pritje të rikonstruimit të fushës...

TV21 në zonën e kuqe të klinikës infektive! Vetëm në 24 orët të fundit janë hospitalizuar tre pacientë të rinj

https://youtu.be/fh8r2tuCvAQ Jovica Paunoski, Gazetar TV21: Kjo prapa meje është...
- Advertisement -

Dyqane të mbyllura dhe lokale që jepen me qira…

Këto janë pamjet e  Qendrës tregtare në qytetin e Tetovës.

Shumica e pronarëve as që e kanë marrë mundimin që t’i hapin, ndërsa të tjerët që i kanë hapur thonë nuk ka fare lëvizje. Shitësit bëjnë apel që ora policore të ndryshojë, pasi që muaji kalon, qiraja vjen, ndërsa ata nuk kanë punë aspak.

Pronar Dyqani: “Ne nuk punojmë fare, më në krizë që jemi ne nuk ka, ata dalin flasin në televizion, por le të dalin në terren ta shohin se si është puna. Patjetër qeveria duhet të na ndihmojë, se ne si i hapim ashtu edhe i mbyllim dyqanet, unë punojë vetë, por qira kemi, harxhime kemi, punë nuk ka, ata na thonë rrini në shtëpi a në anën tjetër  nuk del askush që të punojmë ne.”

Pronar Dyqani: “Për momentin është shumë vështirë në Tetovë, lëvizje nuk ka të qytetarëve,  jemi duke ndenjur tërë ditën,  është orë policore,  duhet të ketë masa të tjera  se përndryshe ne s’mund i përballojmë.”

Ndërsa qytetarë të anketuar për masat e Qeverisë, thonë se janë  korrekte.

Qytetar: “Janë korrekte dhe duke i respektuar ata do të ndikojnë dukshëm në përmirësimin  e situatës dhe shëndetit tonë, masat janë korrekte ”

Qytetar: “Që kur ka filluar pandemia unë maskën e kam mbajtur, edhe dezinfektohem, pasi që unë jam i moshuar, jam edhe i sëmurë dhe këto më mbrojnë.”

Qytetar: “Mendoj se janë të duhura dhe mendoj se jemi afër për ta kaluar këtë dhe kërkoj nga qytetarët që të jenë më të vetëdijshëm dhe të respektojnë masat.”

Por  edhe përkundër masave, kaosi para bankave është duke vazhduar. Pamjet tregojnë se as masat e shtabit të krizës së Tetovës, as kërkesa që çdo bankë të mbajë rend, as ndarja e pensioneve me datë të caktuar  dhe as asistenca e ushtrisë siç duket nuk janë duke dhënë efekt.

- Advertisement -

Latest News

Çegranasit në pritje të fushës së sportit! Komuna e Gostivarit dhe ARS ia hedhin fajin njëra-tjetrës

https://youtu.be/Q4_FXhlBS4Q Banorët e Çegranit ende janë në pritje të rikonstruimit të fushës së sportit në fshatin e...

TV21 në zonën e kuqe të klinikës infektive! Vetëm në 24 orët të fundit janë hospitalizuar tre pacientë të rinj

https://youtu.be/fh8r2tuCvAQ Jovica Paunoski, Gazetar TV21: Kjo prapa meje është Klinika infektive. Çdo ditë numri...

Kritika për mësimin online! Inspektorati s’i ka verifikuar lëshimet, janë në vetëizolim

https://youtu.be/JAU8iVA1Dg0 Unioni i nxënësve të shkollave të mesme sot ka dalë me një sërë kritika për mënyrën...

Nga sonte deri të hënën orë policore! Qytetarët të revoltuar, Filipçe insiston për kontrolle më të ashpra

https://youtu.be/LEiNXM7EEU8 Lëvizja e lirë e qytetarëve zgjati vetëm 10 ditë. Pasi më 26 maj u shfuqizua, dje...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -