Druajtje në Greqi për shkak rritjes të numrit të infektuarve me Covid-19, Janina dhe Seres në mini karantinë

TË FUNDIT

Mick Schumacher pjesë e ekipit “Haas”

Mick Schumacher, djali i kampionit të botës në Formula 1, Michael Schumacher, pritet të jetë pjesë e...

Qeveria miraton tekstin e Projekt-Ligjit për Agjencinë e Intelegjencës

Qeveria sonte në seancën e saj të 24-të e miratoi tekstin e Projektligjit për Agjencinë e Inteligjencës.

Dua Lipa dominon në nominimet kryesore të “Grammy Awards 2021”

Dua Lipa, këngëtarja shqiptare me famë botërore, dominon në nominimet e “Grammy Awards 2021”.

Zvicër, sulm në një supermarket, policia nuk përjashton “motive terroriste”

Një grua zvicerane sulmoi dy gra të tjera, njërën me thikë, në një supermarket në Llugano, në...

Kinë, gjenden gjurmë virusi në paketimet në Dongguan

Autoritetet shëndetësore në qytetin Dongguan, në provincën kineze të Guangdong, zbuluan se dy kampionë të paketimeve ushqimore...

Për shkak të pasqyrës së keqe epidemiologjike, qytetet greke Janina dhe Seres janë në fazën e kuqe (rrezik i shtuar) dmth në mini karantinë, dhe pas regjistrimit të djeshëm të 1,547 rasteve rekord të Kovid-19 në Greqi, ekziston druajtje dhe nuk përjashtohet mundësia e kufizimeve shtesë, veçanërisht në Selanik, njofton korrespondentja e MIA-s nga Athina.

Në Janinë dhe Seres, përveç orës policore nga 30 minuta pas mesnate deri në orën pesë, që është në fuqi për zonat në fazën e portokalltë dhe të kuqe, kafenetë, restorantet, kinematë, teatrot, gjykatat, vendet arkeologjike dhe muzetë, qendrat e palestrave dhe dyqanet mbeten të hapura.

Pas rekordit të djeshëm të 1,547 rasteve të reja, Komision i epidemiologëve nga Ministria greke e Shëndetësisë mbajti takim urgjent mbrëmë për të shqyrtuar situatën, ndërsa kryetari i Organizatës Kombëtare të Shëndetit Publik, Panajiotis Arkoumaneas, është sot në Selanik për shkak të numrit në rritje të rasteve të reja.

Epidemiologët grekë nuk përjashtojnë mundësinë që numri i rasteve të reja të rritet në ditët në vijim, por theksojnë nevojën për të vendosur masa të reja.

Situata me koronavirusin në Greqi pritet të shqyrtohet edhe në seancën e sotme qeveritare.

TË NGJAJSHME