Reisi Rexhepi uroi besimtarët për Fitër Bajram: Ju lutem tregoni kujdes për shëndetin tuaj

Must Read

Dimitrov falënderon në shqip homologun e tij Cakaj

Ministri për Punë të Jashtme i Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov, përmes një statusi në llogarinë e...

Saraji në karantinë nëse vlerësojnë ekspertët

https://www.youtube.com/watch?v=48TCh4b8q14 Erdhi në selinë e BDI-së në Çair për të shprehur shqetësimin...

Shtëpia po u rrezikon jetën! I zoti i shtëpisë i sëmurë nuk mund t’i ndihmojë familjes!

https://www.youtube.com/watch?v=HhYKkeZ3BqY Për të kuptuar hallin  e kësaj familje mjafton ta shikosh shtëpinë.

Kreu i Bashkësisë Fetare Islame, reisi Sulejman Rexhepi ka uruar besimtarët myslimanë për festën e Fitër Bajramit. Në urimin e tij, ai ka ftuar besimtarët të kenë kujdes për shëndetin e tyre deri në shfuqizimin e masave për shkak të pandemisë së virusit korona.

“Ju lutem tregoni kujdes për shëndetin e juaj deri në eliminimin e tërësishëm të masave dhe që po i imponon pandemia fatkeqe e cila e ka përfshirë tërë globim, sepse mbrotja e shëndetit është një obligim i rëndësishëm”, tha Rexhepi.

Reisi i ka falenderuar besimtarët, pasi sipas tij të njëjtit kanë diciplinë pas hapjes së xhamive.

“Dua të ju falënderoj për respektimin e masave dhe për diciplinën dhe respektin me të cilin dëshmuat botëkuptimet e juaja civilizuese pas hapjes së xhamive”, tha Rexhepi.

Në urimin e tij, Rexhepi gjithashtu vlerësoi se Ramazani që kaloi, edhe pse ishte në pandemi, i ka bërë më të fortë besimtarët myslimanë.

“Ne po dalim nga një Ramazan që sivjet ishte pak më ndryshe nga vitet e kaluara, por vetëm nga forma e jashtme e tij. Brendia e muajit të bekuar përkundër pandemisë që i imponoi masat e shumta ishte e pandryshuar sikur në 15 shekujt e kaluar të Islamit në historinë e vet. Në fakt, jam i bindur që Ramazani që na përcjelli na bëri më të fortë. Rreziku që na sillej vërdall, ndikoi të mbështeteme edhe më shumë”, tha Rexhepi.

  • Tags
  • 1
- Advertisement -

Latest News

Saraji në karantinë nëse vlerësojnë ekspertët

https://www.youtube.com/watch?v=48TCh4b8q14 Erdhi në selinë e BDI-së në Çair për të shprehur shqetësimin për përhapjen e koronavirusit në...

Shtëpia po u rrezikon jetën! I zoti i shtëpisë i sëmurë nuk mund t’i ndihmojë familjes!

https://www.youtube.com/watch?v=HhYKkeZ3BqY Për të kuptuar hallin  e kësaj familje mjafton ta shikosh shtëpinë. Shtatë anëtarët...

Plus 14 ditë gjendje e jashtëzakonshme! Nëse liderët s’merren vesh për datë, ndërhyn shteti

https://youtu.be/H33Ot9XfPJA Duke nisur nga nesër, Maqedonia e Veriut do të jetë edhe për 14 ditë shtesë në...

Zgjedhjet gjithnjë e më të sigurta në korrik! Partitë assesi të merren vesh, Pendarovski u “blen” kohë!

https://www.youtube.com/watch?v=ZcnjYyPgoFk Me shpalljen e gjendjes së re të jashtëzakonshme, u mësua se zgjedhje më 21 korrik nuk...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -