Dr. Stevanoviq: Në dimër do të jetë edhe më e vështirë ta ulim rrezikun e infektimit me Covid-19, nëse nuk u përmbahemi masave

Must Read

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e...

Me ardhjen e dimrit do të jetë edhe më e vështirë të mbrohemi dhe të zvogëlojmë rrezikun e infektimit nga koronavirusi i ri, nëse të gjithë në mënyrë rigoroze dhe në parim nuk u përmbahemi masave të rekomanduara. Për shkak të temperaturave të ulëta ne do të mbyllemi brenda, nëse nuk u përmbahemi standardeve të larta të higjienës, përdorimit të duhur të maskës dhe të shmangim grumbullimet ku nuk mund të sigurohet distancë e duhur, rreziku i transmetimit të infeksionit do të jetë më i lartë.

Këtë e deklaroi drejtoresha e Klinikës Universitare për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile, Milena Stevanoviq në intervistën për agjencinë Marili. Ajo thekson se gjatë dimrit ka shumë infeksione të tjera të frymëmarrjes që transmetohen në të njëjtën mënyrë dhe me simptoma të ngjashme me koronavirusin e ri, kështu që do të jetë më e vështirë të diferencohen.

Prandaj, thekson Stevanoviq, përmbajuni masave të rekomanduara për parandalim të Kovid-19.

Sipas saj, të gjitha masat e marra për të zvogëluar përhapjen e epidemisë dhe për të minimizuar numrin e të sapoinfektuarve dhe të infektuarve kanë qenë thelbësore në menaxhimin me Kovid-19.

“Jo vetëm me pajisjet, por edhe me organizimin e të gjithë sistemit shëndetësor, duheshin planifikuar dhe organizuar pajisje shtesë, si spitalore ashtu edhe profesionale, megjithëse në fillim ato nuk ishin të nevojshme, por në muajt në vijim u treguan të rëndësishme për funksionimin e shëndetësisë në të gjithë vendin”, thotë mjekja Stevanoviq.

Lidhur me kapacitetet aktuale të Klinikës së Sëmundjeve Infektive në menaxhimin me Kovid-19 në lidhje me kapacitetet e përgjithshme, nëse në rast të valës së re më të fortë këtë vjeshtë, spitali mobil i vendosur brenda Klinikës do të aktivizohet dhe nëse ka staf të mjaftueshëm, Stevanoviq potencon se “nuk bëhet fjalë vetëm për kapacitetet e përgjithshme të Klinikës të cilat janë plotësuar rreth 80 për qind për momentin, por për hapësirë ​​që duhet të jetë e pastër pa Kovid-19 ku do të trajtohen pacientë me sëmundje infektive dhe nuk ka asnjë për t’u infektuar me koronavirusin e ri, ne duhet të sigurojmë hapësirë ​​të sigurt për t’u trajtuar”.

Ajo beson se në periudhën e ardhshme spitali i ri do të aktivizohet dhe do të vihet në punë për të përmbushur të gjitha nevojat hapësinore dhe me standarde të larta për trajtimin dhe kujdesin e pacientëve.

“Stafi, si shëndetësor, ashtu edhe ndihmës, është gjithmonë në numër më të vogël se sa nevojitet dhe kjo është pengesë që ne duhet ta tejkalojmë”, shton Stevanoviq./MIA

  • Tags
  • 4

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira fqinjësore me Bullgarinë – theksoi...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e  kanalizimit atmosferik dhe atij fekal,...

Sjellja e ligjeve me procedurë të shkurtuar! Xhaferi: Janë në dëm të Kuvendit, por në dobi të shtetit

https://youtu.be/b0-YoBIZbvg Për sjelljen e ligjeve me procedurë të shkurtuar, që ishin pjesë e procesit reformues, zgjdhëm që...

Nga çfarë ndërroi jetë Amdi Bajram? Familja e tij: Vdiq nga sulmi në tru e jo nga korona virusi

https://youtu.be/T4ErpV03hAQ Kolonë makinash sot e përcollën për në banesën e fundit deputetin Amdi Bajramin.

More Articles Like This