Dorëzimi i vaksinave kundër koronavirusit në botë do të jetë sfidë historike, nevojiten 8.000 aeroplanë

Must Read

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen...

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të...
- Advertisement -

Dorëzimi i vaksinave kundër koronavirusit në botë do të jetë sfida më e madhe e transportit në histori, thonë përfaqësuesit e industrisë së aviacionit, transmeton Bi-Bi-Si.

Për të shpërndarë vaksinat do të duhen 8.000 aeroplanë Boing 747, që të shpërndahen në të gjitha vendet, kumtoi Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA).

- Advertisement -

Megjithëse vaksina nuk është prodhuar ende, me përjashtim të Rusisë, IATA tashmë po punon me linjat ajrore, aeroportet dhe organizatat kombëtare shëndetësore për të planifikuar transportin e saj.

Plani i shpërndarjes parashikon një dozë për një person, shkruan Bi-Bi-Si.

- Advertisement -

Megjithëse, transporti i mallrave është fokusi i ri i industrisë së shkatërruar të aviacionit, shpërndarja e vaksinave është detyrë shumë më komplekse.

Aeroplanët së pari duhet të përmbushin standarde të tilla si aftësia për të ruajtur temperaturat në mes 2 gradë dhe 8 gradë, ndërsa disa vaksina kërkojnë temperatura nën zero.

- Advertisement -

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat e saja në dialogun me...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen gradualisht nga data 8 tetor....

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalni dhe theksoi...

Arturo Vidal: Me Interin dua të fitoj shumë gjëra

Tashmë ish-mesfushori i Barcelonës Arturo Vidal ka folur për herë të parë si lojtar i Interit, duke e falënderuar klubin zi-kaltër për...

“Mbetemi në qëndrimin se prindërit duhet të kthehen në punë” – tha Shahpaska

"Me krijimin e kushteve për akomodimin e fëmijëve në institucionet parashkollore – kopshte dhe qendra ditore për zhvillim të hershëm të fëmijës,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -