ZGJEDHJET

Dorëhiqet Ministri i Punëve të Brendshme dhe drejtori i policisë në Slloveni

Must Read

Në Bllacë lëvizje e paktë e qytetarëve, shtetasit e Kosovës ktheheshin prapa

https://youtu.be/N3FV2NRyUhk Për shkak të vendosjes së testit PCR për shtetasit e Kosovës,...

Filipçe: Spitalet kanë kapacitet për pacientë, spitali i improvizuar është tërësisht i zbrazët

https://youtu.be/vXUha6LW5vE Numrat e lartë me të infektuar me Kovid-19, çdo ditë i...

Incizim i ri nga komedianët rus, Zaev thotë se e ka ditur se nuk bisedon me Greta Thunberg

https://youtu.be/-hMaJ2nKX_0 Lideri i LSDM, Zoran Zaev, thotë se e ka ditur që...
- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Policia sllovene ka mbetur pa udhëheqës, pasi ministri i Punëve të Brendshme, Alesh Hojs dhe drejtori i Policisë, Anton Travner dhanë dorëheqje.

- Advertisement -

Arsyeja e dorëheqjes së Hojsit është kërkimi policor që është bërë në shtëpinë e ministrit të Ekonomisë, Zdravko Poçivalshek, i cili dyshohet se ka kryer veprime të paligjshme gjatë furnizimit me respiratorw dhe pajisje mbrojtëse për spitalet sllovene.

Dorëheqja e parevokueshme e Hojsit, tashmë i është dërguar kryeministrit Janez Jansha, për të cilin kjo është dorëheqja e parë e një ministri në qeverinë e tij.

Tanimë, ish ministri ka publikuar dorëheqjen e tij, në rrjetet sociale, duke thënë se kërkimi policor i shtëpisë së Poçivalshek ishte i paligjshëm dhe se policia në disa segmente kontrollohej nga ajo që, ai e quajti, “strukturë partiake e UDBA-së”.

- Advertisement -

Para zgjedhjes së tij si ministër i Punëve të Brendshme, Hojs ishte më parë kreu i TV Nova24, të cilin opozita akuzon se ishte financuar drejtpërdrejt nga “paratë hungareze” dhe se ishte “televizioni partiak i kryeministrit Janez Jansha”.

Aktualisht, policia po kryen kërkime në 11 objekte, përfshirë shtëpinë e ministrit të Ekonomisë, në përpjekje për të gjetur dëshmi të korrupsionit në zbatimin e tenderit prej tetë milionësh për furnizimin me pajisje mjekësore./MIA

- Advertisement -

- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Latest News

Filipçe: Spitalet kanë kapacitet për pacientë, spitali i improvizuar është tërësisht i zbrazët

https://youtu.be/vXUha6LW5vE Numrat e lartë me të infektuar me Kovid-19, çdo ditë i mbushin spitalet nëpër qytetet e...

Incizim i ri nga komedianët rus, Zaev thotë se e ka ditur se nuk bisedon me Greta Thunberg

https://youtu.be/-hMaJ2nKX_0 Lideri i LSDM, Zoran Zaev, thotë se e ka ditur që bisedon me Gretën e rrejshme,...

Gostivari nën tym, digjet deponia “Rusino”, Komuna kërkon nga Qeveria që të merr masa

https://youtu.be/aj3AjDHsAnU Deponia “Rusino” në Gostivar gjatë natës së mbrëmshme është përfshirë përsëri nga zjarri, me çka  kundërmim...

Zyberi në Bogovinë të Tetovës, “Votën tuaj do ta arsyetojmë me punë, me ndershmëri e besueshmëri”

https://youtu.be/BHTRgDB-RzQ Ideja për Kryeministër Shqiptar, Zyberi tha se ka trazuar shumë struktura politike e shtetërore brenda dhe...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -