Array

Digjet shtëpia e familjes shqiptare në Gjermani

Must Read

Drita e Gjilanit kalon në raundin e tretë të Ligës së Evropës

Skuadra e Dritës së Gjilanit arriti që të përgatis një befasi të madhe, duke mundur Sileksin e...

Shkëndija sjell Murinjon dhe Totenhemin në Shkup! Tetovarët festuan kundër botosanit me golin e ibraimit

Shkëndija e mposhti Botoshanin me golin që e shënoi Besart Ibraimi në minutën e dytë në kuadër...

Xhaferi: Po ta kisha amnistuar Veljanoskin, ai sot nuk do të ishte në gjyq

"Po të kisha amnistuar Trajko Veljanoskin, ai sot nuk do të ishte në gjyq", kështu deklaroi njeriu...
- Advertisement -

Familja shqiptare gjashtëanëtarëshe, të cilës gjatë fundjavës së kaluar iu dogj komplet shtëpia në Buchhausen – Vilsen, në rrugën Lange Strasse, në Gjermani, është akomoduar mirë dhe përkohësisht ata gjenden në një banesë tjetër, ka thënë Volker Kammann zyrtar komunal, shkruan weser-kurier.de

Për fat të mirë në kohën e shpërthimit të zjarrit të shtëpisë, familja nuk ishte aty. Kryefamiljari është një emigrant nga Shqipëria, i cili kishte migruar para 26 viteve për në Gjermani.

- Advertisement -

Ai së bashku më bashkëshorten dhe katër fëmijët e tij gjatë kësaj kohe ishin në pushime.

“ Policia e ka informuar menjëherë familjen, dhe ata janë ardhur menjëherë të dielën pasdite”, ka thënë Kammann, përcjell “albinfo.ch”.

- Advertisement -

Së pari, familja shqiptare është vendosur në një hotel, ndërsa më pas ata janë zhvendosur në një apartament turistik të mobiluar të këtij vendi.

“Gatishmëria e njerëzve dhe organizatave shoqërore është vërtet shumë e madhe që kanë shprehur dëshirën të ndihmojnë në të gjitha format këtë familje”, ka potencuar Kammann.

- Advertisement -

Për shumën e donacioneve për këtë familje është ende herët, por ne jemi duke kërkuar të gjejmë një banesë afërisht 95 metra katrorë, mundësisht në qendër, shprehet ai.

Për të dy fëmijët që shkojnë në shkollë fillore në Vilsen, prindërit do të donin që të ua ndërrojnë shkollën për të iu shmangur situatës aktuale.

Sipas zyrtarëve të policisë ende nuk dihen shkaqet e zjarrit që kaploi shtëpinë e familjes shqiptare.

- Advertisement -

Drita e Gjilanit kalon në raundin e tretë të Ligës së Evropës

Skuadra e Dritës së Gjilanit arriti që të përgatis një befasi të madhe, duke mundur Sileksin e favorizuar në Shkup, me 2-0....

Shkëndija sjell Murinjon dhe Totenhemin në Shkup! Tetovarët festuan kundër botosanit me golin e ibraimit

Shkëndija e mposhti Botoshanin me golin që e shënoi Besart Ibraimi në minutën e dytë në kuadër të rrethit të dytë kualifikues....

Xhaferi: Po ta kisha amnistuar Veljanoskin, ai sot nuk do të ishte në gjyq

"Po të kisha amnistuar Trajko Veljanoskin, ai sot nuk do të ishte në gjyq", kështu deklaroi njeriu i parë i Kuvendit, Talat...

Xhaferi në Click Plus: Nesër do të dëshmoj për “27 prillin”

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi nesër do të dëshmojë për rastin “27 prilli”. Këtë ai e bëri të ditur në emisionin Click...

Alarm i rrejshëm për bombë në Shkup! Ishte peshore që po i mbaronte bateria

Një lajmërim për bombë i është bërë policisë këtë pasditë. Paraqitësi ka deklaruar se bomba është në afërsi të Fakultetit Arkitektonik në...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -