Di Velt: BE-ja nuk do ta vendos Lukashenkon në listën e sanksioneve

Must Read

SHBA dërgon përforcime në Siri pas përplasjeve me forcat ruse

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë shtuar praninë ushtarake në pjesën verilindore të Sirisë pas një...

623 gjoba për mosmbajtjen e maskës

Në territorin e vendit gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 623 gjoba për mosmbajtjen e maskës....

Grubi, Filipçe dhe Nuredini për vizitë në spitalin e Gjinekologjisë në Çair

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie midis Bashkësive Artan Grubi dhe ministrat e...
- Advertisement -

Presidenti i Bjellorusisë Aleksandar Lukashenko nuk do të përfshihet në listën e sanksioneve të BE-së, kryesisht për shkak qëndrimit të Gjermanisë, si dhe Francës dhe Italisë, informon  “Di Velt”, duke cituar burimet e saj.

Berlini, Parisi dhe Roma thonë se “krahas të gjitha rrethanave, kanaleve të komunikimit me Lukashenkon duhet të hapen” sepse, sipas mendimit të tyre, përfshirja e tij në listën e zezë do të nënkuptojë ndërprerje të plotë të dialogut me Minskun. Në radhë të parë, shtetet baltike dhe Polonia ishin pro vendosjes së masave kufizuese kundër liderit bjellorus.

- Advertisement -

Në mes të gushtit, u bë e njohur se në lidhje me protestat në Bjellorusi, BE po shqyrton listën me 15-20 zyrtarë bjellorusë të cilëve do t’u ndalohej hyrja në territorin e Unionit dhe hyrja në sistemin bankar evropian. Sanksionet e BE-së kundër Bjellorusisë për shkeljen e të drejtave të njeriut ishin në fuqi nga viti 2004 deri në vitin 2016 dhe lista e zezë është zgjeruar dhe zvogëluar me kalimin e viteve. Në shtator të vitit 2008, Bashkimi Evropian i ngriu sanksionet, por më pas i vazhdoi dhe madje i intensifikoi ato pas zgjedhjeve presidenciale të vitit 2010.

Në takimin joformal në Berlin më 27 dhe 28 gusht, ministrat e punëve të jashtme të BE-së vendosën ta përfundojnë procedurën për sanksione kundër Bjellorusisë sa është e mundur më shpejtë.

- Advertisement -

SHBA dërgon përforcime në Siri pas përplasjeve me forcat ruse

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë shtuar praninë ushtarake në pjesën verilindore të Sirisë pas një numër përleshjesh me forcat ruse...

623 gjoba për mosmbajtjen e maskës

Në territorin e vendit gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 623 gjoba për mosmbajtjen e maskës. Ministria...

Grubi, Filipçe dhe Nuredini për vizitë në spitalin e Gjinekologjisë në Çair

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie midis Bashkësive Artan Grubi dhe ministrat e Shëndetësisë dhe të Mjedisit Jetësor...

Moti në vend do të jetë i ndryshueshëm dhe me vranësira

Moti në vend do të jetë i ndryshueshëm me vranësira me periudha diellore më shpesh në pjesët veriore dhe pasdite. Paradite veçanërisht...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -