Deputetët nga e hëna në punë, seancë plenare për zgjedhjen e kryetarëve dhe anëtarëve të komisioneve

Must Read

Për një ditë policia ka dënuar 643 qytetarë për maska

Gjatë ditës së djeshme (27 / 28.09.2020) në territorin e Republikws sw Maqedonisë sw Veriut lidhur me...

Në Kosovë ndihmë pa pagesë për mësues dhe nxënës

Për të ndihmuar mësimin nga distanca KALLXO.com ka lansuar platëformën e asistencës online për mësues dhe nxënësit.

Osmani në Bruksel në takime me përfaqësues të lartë të institucioneve të BE-së

Shkup, 28 shtator – Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani që sot ndodhet për vizitë dyditore...
- Advertisement -

Kuvendi nga e hëna i hap dyert për deputetët. Partitë politike u dakorduan për emërimin e kryetarëve dhe anëtarëve të 20 komisioneve parlamentare. Pritet që të votojnë të gjithë deputetët për shkak se partitë kanë arritur konsensus dhe në grupet e punës ka kryetarë dhe anëtarë nga të gjithë partitë. Me nga 8 komisione do të udhëheqin LSDM dhe VMRO-DPMNE, 3 BDI dhe 2 Aleanca për Shqiptarët.

“Me konsensus u dakorduam për secilin komision kush do të përfaqësojë”, tha Micevski.

- Advertisement -

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, nuk pret që të paraqitet problem për sigurimin e shumicës edhe pse pushteti për momentin ka vetëm 60 deputetë.

“Në lidhje me kuorumin, nuk ka asnjë frikë për shkak se ky është konsensus i partive politike që janë të përfaqësuar në grupet e punës”.

- Advertisement -

Të hënën duhet të verifikohet edhe mandati i deputetes Emilija Rambabova, që do të zëvendësojë ministren Jagoda Shahpaska. Deputeti Arben Ziberi nesër duhet të bëjë test për kovid-19, prej çka do të varet se a do të votojë ai ndaras nga deputetët e tjerë.

- Advertisement -

Për një ditë policia ka dënuar 643 qytetarë për maska

Gjatë ditës së djeshme (27 / 28.09.2020) në territorin e Republikws sw Maqedonisë sw Veriut lidhur me masën për mosmbajtje tw mjeteve...

Në Kosovë ndihmë pa pagesë për mësues dhe nxënës

Për të ndihmuar mësimin nga distanca KALLXO.com ka lansuar platëformën e asistencës online për mësues dhe nxënësit. Në kuadër...

Osmani në Bruksel në takime me përfaqësues të lartë të institucioneve të BE-së

Shkup, 28 shtator – Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani që sot ndodhet për vizitë dyditore pune në Bruksel, ku do...

Sot thuhen fjalët përfundimtare për rastin “Dhuna në Qendër”

Gjyqi për dhunën para Komunës së Qendrës në qershor 2013 vazhdon sot me fjalët përmbyllëse të palës mbrojtëse. Në...

Tërmet i ri në afërsi të Malit të Shenjtë

Tërmet me fuqi prej 4.6 ballëve sipas Rihterit, është regjistruar shkurt pas orës 7 sot në mëngjes sipas kohës lokale në pjesën...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -