Array

Daçiq: Po, Gjermania shtron kushte për Kosovën

Must Read

Pakoja e katërt ekonomike peshon 350 milionë euro, njofton ministri i Ekonomisë Bekteshi

Ministri i Ekoonomisë, Kreshnik Bekteshi, përmes Facebookut të tij ka njoftuar se është caktuar shuma e mjeteve...

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut....
- Advertisement -

Ministri i Jashtëm, Ivica Daçiq tha se Serbia nuk dëshiron të konfrontohet me Bashkimin Evropian, por ajo duhet të sqarojë se pse po e pengon fillimin e negociatave me BE-në.
Daçiq shpjegoi deklaratën e tij të kohëve të fundit se Serbia nuk do të pranojë kërkesat e reja për hapjen e kapitujve, transmeton Telegrafi.

“Unë nuk dua që ata të flasin me ne kështu. Nuk i pranojmë praktikat e tilla, ku kemi qëndrim zyrtar se nuk ka kushte (të reja) dhe kjo rezulton se ato ekzistojnë”, tha diplomati serb.

- Advertisement -

Ai tha se bëhet fjalë për kushtet që Gjermania i ka vendosur për hapjen e kapitujve për anëtarësim në BE.

“Duhet të negociojmë, por Bashkimi Europian duhet të bisedoj me Gjermaninë për hapat e mëtejme”, tha Daçiq.

- Advertisement -

Ai ka pyetur se çfarë e lidh “Parkun e Paqes” në Mitrovicë me Marrëveshjen e Brukselit, pasi që “kjo temë është shfaqur në krye të listës së kushteve të Gjermanisë”.

- Advertisement -

Pakoja e katërt ekonomike peshon 350 milionë euro, njofton ministri i Ekonomisë Bekteshi

Ministri i Ekoonomisë, Kreshnik Bekteshi, përmes Facebookut të tij ka njoftuar se është caktuar shuma e mjeteve për pakon e katërt ekonomike,...

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku ka ndodhur vrasja e pesëfishtë...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Marrëdhëniet e shkëlqyera politike midis...

Takim i Bytyqit dhe Bekteshit me Poçivalshek: Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut janë vende mike me bashkëpunim të fortë ekonomik

Gjatë vizitës zyrtare të delegacionit të udhëhequr nga presidenti slloven, Borut Pahor, zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, koordinim me resorët ekonomikë dhe investimet...

Pakoja e katërt e masave, të dielën pasdite! Disa masa vlejnë deri në vitin 2021 paralajmëroi kryeministri

https://youtu.be/YhdxBxKdxAk Deri të dielën pasdite, Qeveria do ta prezantojë pakon e katërt të ndihmës ekonomike, paralajmëroi kryeministri...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -