Çulev: MPB-ja nuk do të donte të bëjë presion ndaj bashkësive fetare

Must Read

Filipçe apelon qytetarët të japin informata të sakta në anketat epidemiologjike

Ministri Filipçe rrjetit social përmes facebook apeloi deri te qytetarët që të japin informata të sakta në...

Kurti: Qeveria edhe e paligjshme në Kosovë, edhe në shërbim të Serbisë

Qeveria e Kosovës sot ka shfuqizuar vendimet përmes së cilave është vendosur masa e reciprocitetit me Serbinë....

Osmani kundërshton vendimin e Qeverisë Hoti

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, pas heqjes së reciprocitetit ndaj Serbisë ka reaguar duke thënë...
- Advertisement -

Në ankesat e besimtarëve nga BFI se nëpunësit e policisë i kanë lutur të mos kenë lutje për festën e Ramazan Bajramit, ministri teknik i Punëve të Brendshme, Naqe Çulev, deklaroi se Trupi koordinues pranë MPB-së miratoi vendim që anëtarët e MPB-së të veprojnë në mënyrë parandaluese në drejtim të parandalimit të çfarë do lloji të tubimeve më të mëdha ose shkelje të masave.

Ministri Çulev e vlerësoi veprimin e sotëm parandalues ​​të policisë së Strumicës për shpërndarjen e maskave ​​dhe dorezave dhe shtoi se veprime të tilla kryhen çdo ditë nga MPB-ja.

“Veprimi i MPB-së kishte për qëllim t’u tregojë pjesëtarëve të bashkësisë fetare, gjegjësisht priftërinjve, të veprojnë në përputhje me vendimet dhe masat e Qeverisë dhe jo të mos mbahen lutje fetare, por të gjitha lutjet të bëhen konform masave dhe vendimeve të qeverisë. Pra, Ministria e Punëve të Brendshme në asnjë mënyrë nuk do të dëshironte të ushtrojë presion ndaj bashkësive fetare në realizimin normal të riteve të tyre fetare”, tha Çulev gjatë vizitës së tij të sotme në Strumicë./MIA

- Advertisement -

Latest News

Kurti: Qeveria edhe e paligjshme në Kosovë, edhe në shërbim të Serbisë

Qeveria e Kosovës sot ka shfuqizuar vendimet përmes së cilave është vendosur masa e reciprocitetit me Serbinë. Lidhur me këtë ka reaguar...

Osmani kundërshton vendimin e Qeverisë Hoti

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, pas heqjes së reciprocitetit ndaj Serbisë ka reaguar duke thënë se ta quash reciprocitetin ‘pengesë’...

Qeveria Hoti heq reciprocitetin me Serbinë

Qeveria Hoti sot në mbledhjen e saj ka shfuqizuar vendimet përmes së cilave është vendosur masa e reciprocitetit me Serbinë. Ekzekutivi ka...

Dezinfektim në bregun e lumit Vardar

Ekipe të Qytetit të Shkupit dhe të Brigadës së zjarrfikësve sot realizuan aksion për larjen dhe dezinfektimin e bregut të lumit Vardar.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -