Covid, vaksina CoronaVac jep përgjigje imunitare

TË FUNDIT

Mick Schumacher pjesë e ekipit “Haas”

Mick Schumacher, djali i kampionit të botës në Formula 1, Michael Schumacher, pritet të jetë pjesë e...

Qeveria miraton tekstin e Projekt-Ligjit për Agjencinë e Intelegjencës

Qeveria sonte në seancën e saj të 24-të e miratoi tekstin e Projektligjit për Agjencinë e Inteligjencës.

Dua Lipa dominon në nominimet kryesore të “Grammy Awards 2021”

Dua Lipa, këngëtarja shqiptare me famë botërore, dominon në nominimet e “Grammy Awards 2021”.

Zvicër, sulm në një supermarket, policia nuk përjashton “motive terroriste”

Një grua zvicerane sulmoi dy gra të tjera, njërën me thikë, në një supermarket në Llugano, në...

Kinë, gjenden gjurmë virusi në paketimet në Dongguan

Autoritetet shëndetësore në qytetin Dongguan, në provincën kineze të Guangdong, zbuluan se dy kampionë të paketimeve ushqimore...

“CoronaVac”, një vaksinë potenciale e paaktivizuar kundër Covid-19, e zhvilluar nga kompania biofarmaceutike kineze “Sinovac Biotech”, ka dalë të jetë e sigurt dhe e tolerueshme dhe mund të japë një përgjigje të shpejtë imunitare, duke marrë parasysh rezultatet e studimeve klinike të fazës së parë dhe të mesme të publikuara nga revista shkencore “The Lancet Infectious Diseases”, shkruan “Xinhua”.


Niveli i antitrupave i shkaktuar nga vaksina ishte më i ulët sesa ai që u gjet te pacientët të cilët janë rikuperuar nga Covid-19, duke treguar gjithsesi se ishte në gjendje të mbronte trupin e njeriut nga invektimi prej koronavirusit.

TË NGJAJSHME